Harşit vadisinin achipteriid akarları (Acari, Oribatida, Achipteriidae) üzerine taksonomik araştırmalar
Taxonomic investigations on achipteriid mites (Acari, Oribatida, Achipteriidae) of the Harsit valley
- Tez No: 406079
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Türkiye'nin biyoçeşitliliğine katkı sağlamak amacıyla Harşit Vadisi'nde yaşayan achipteriid akarlar, 2013 ve 2014 yıllarında toplanan örnekler esas alınarak taksonomik bakımdan değerlendirildi. Araştırma sahasından toplanan materyalden akarların seçilmesi Berlese-Tullgren huni düzeneği kullanılarak yapıldı. Seçilen akarlar %75'lik etil alkolde öldürüldü, tespit edildi ve depolandı. Akarların incelenmesinde ışık ve tarama elektron mikroskopları kullanıldı. Örneklerin mikroskobik incelemesi çukur lamda geçici olarak hazırlanmış laktik asitli preparatlarda yapıldı. Yapılan değerlendirme sonucunda Achipteriidae Thor, 1929 familyasına ait toplam dört takson tespit edildi. Bunlardan Campachipteria patavina (Oudemans, 1914), Campachipteria petiti (Travé, 1960) ve Campachipteria sp., Türkiye faunası için yeni kayıt olarak, Achipteria (Achipteria ) nitens (Nicolet, 1855) ise daha önce Türkiye'den bilinen takson olarak tespit edildi. Sonuç olarak; belirlenen taksonların tarama elektron mikroskobunda fotoğrafları çekildi, örneklerimiz üzerinden tanımları gözden geçirilerek taksonomik sorunları tartışıldı. Ayrıca Türkiye'den Achipteriidae familyasının bilinen cinsleri için teşhis anahtarı düzenlendi.
Özet (Çeviri)
In order to contribute to Turkey's biodiversity, achipteriid mites inhabiting in the Harşit valley were evaluated from the taxonomic point of view, based on samples collected in 2013 and 2014. The extraction of mites from materials collected from the investigation area was made by using a Berlese-Tullgren funnel extractor. Extracted mites were killed, fixed and stored in 75% ethanol. The light and scanning electron microscopes were used to examine mites. The compound microscopic examinations of specimens were made in lactic acid, mounted in temporary cavity slides. As a result of the evaluations, total four taxa belonging to the family Achipteriidae Thor, 1929 were determined. Of these, Campachipteria patavina (Oudemans, 1914), Campachipteria petiti (Travé, 1960) and Campachipteria sp., are new records for the Turkish fauna; Achipteria (Achipteria) nitens (Nicolet, 1855) has already been determined in Turkey. As a result, electron microscope photos of all determined taxa were taken. Their morphological features were reviewed on the basis of our samples, and their taxonomic problems were discussed. Furthermore, the identification key to the known genera of the family Achipteriidae from Turkey was arranged.