Harşit vadisinin liacarid akarları (Acari, Oribatida, Liacaridae) üzerine taksonomik araştırmalar
Taxonomic investigations on liacarid mites (Acari, Oribatida, Liacaridae) of the Harsit valley
  1. Tez No: 406080
  2. Yazar: PERİHAN AĞCAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Türkiye faunasına ve türlerin coğrafi yayılışına katkı sağlamak amacıyla Harşit Vadisi'nde yaşayan liacarid akarlar, 2013 ve 2014 yıllarında toplanan örnekler esas alınarak taksonomik bakımdan değerlendirildi. Araştırma bölgesinden toplanan toprak, döküntü, yosun ve liken benzeri materyalden akarların seçilmesinde Berlese-Tullgren huni düzeneği kullanıldı. Seçilen akarlar %80'lik etil alkolde öldürüldü, tespit edildi ve depolandı. Akarların incelenmesinde ışık ve tarama elektron mikroskopları kullanıldı. Örneklerin mikroskobik incelemesi çukur lamda geçici olarak hazırlanmış laktik asitli ortamlarda yapıldı. İncelenen akar örneklerinin değerlendirilmesi sonucunda, Liacaridae Sellnick, 1928 familyasından Adoristes Hull, 1916 ve Liacarus Michael, 1898 cinslerine ait toplam dört tür tespit edildi. Bunlardan, Adoristes (A.) poppei (Oudemans, 1906), Liacarus (L.) xylariae (Schrank, 1803) ve Liacarus (Dorycranosus) zachvatkini Kulijew, 1962 Türkiye faunası için yeni kayıt olarak, Liacarus (L.) coracinus (Koch, 1841) ise daha önce Türkiye'den bilinen taksonlar olarak tespit edildi. Sonuç olarak; belirlenen taksonların tarama elektron mikroskobunda fotoğrafları ile birlikte örneklerimiz üzerinden tanımları gözden geçirilerek taksonomik sorunları tartışıldı. Ayrıca cins ve altcins düzeyinde teşhis anahtarları düzenlendi.
Özet (Çeviri)
In order to contribute to the geographic distribution of species and the fauna of Turkey, liacarid mites inhabiting in the Harşit valley were evaluated from the taxonomic point of view, based on samples collected in 2013 and 2014. In the extraction of mites from soil, litter, moss and lichen collected from the investigation area was used a Berlese-Tullgren funnel extractor. Extracted mites were killed, fixed and stored in 80% ethanol. The light and scanning electron microscopes were used to examine mites. The compound microscopic examinations of specimens were made in lactic acid, mounted in temporary cavity slides. As a result of the evaluation of the examined mite samples, total four species belonging to the genera Adoristes Hull, 1916 and Liacarus Michael, 1898 from the family Liacaridae Sellnick, 1928 were determined. Of these, Adoristes (A.) poppei (Oudemans, 1906), Liacarus (L.) xylariae (Schrank, 1803) and Liacarus (Dorycranosus) zachvatkini Kulijew, 1962 are new records for the Turkish fauna; Liacarus (L.) coracinus (Koch, 1841) have already been determined in Turkey. As a result, electron microscope photos of all determined taxa were taken. Their morphological features were reviewed on the basis of our samples, and their taxonomic problems were discussed. Furthermore, the identification key to the known genera and subgenera of the family Liacaridae from Turkey was arranged.