Harşit vadisinin phenopelopıd akarları (Acari, Oribatida, Phenopelopidae) üzerine taksonomik araştırmalar
Taxonomic investigations on phenopelopid mites (Acari, Oribatida, Phenopelopidae) of the Harsit valley
  1. Tez No: 406124
  2. Yazar: SEVDA GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Harşit Vadisi'nde yaşayan phenopelopid akarlar, 2013 ve 2014 yıllarında toplanan örnekler esas alınarak taksonomik bakımdan değerlendirildi. Yapılan değerlendirme sonucunda örneklerin Phenopelopidae Petrunkevich, 1955 familyasının beş türüne ait olduğu tespit edildi. Bunlardan Eupelops occultus (C. L. Koch, 1835) ve Eupelops curtipilus (Berlese, 1916) Türkiye faunası için yeni kayıt olarak, Peloptulus phaenotus (C. L. Koch, 1844), Eupelops acromios (Hermann, 1804) ve Eupelops torulosus (C. L. Koch, 1840) ise daha önce Türkiye'den bilinen taksonlar olarak tespit edildi. Toplanan materyalden akarların seçilmesi Berlese-Tullgren huni düzeneği kullanılarak yapıldı. Seçilen akarlar, %75'lik etil alkolde tespit edildi ve depolandı. Akarların incelenmesinde ışık ve tarama elektron mikroskopları kullanıldı. Örneklerin mikroskobik incelemesi, çukur lamda geçici olarak hazırlanmış laktik asitli preparatlarda yapıldı. Sonuç olarak; belirlenen taksonların tarama elektron mikroskobunda fotoğrafları çekildi ve örnekler üzerinden tanımları gözden geçirildi. Ayrıca cins ve tür düzeyinde teşhis anahtarları düzenlendi.
Özet (Çeviri)
Phenopelopid mites inhabiting in the Harşit Valley were evaluated from the taxonomic point of view, based on samples collected in 2013 and 2014. As a result of the assessment, five species belonging to the family Phenopelopidae Petrunkevich, 1955 were determined. Of these, Eupelops occultus (C. L. Koch, 1835) and Eupelops curtipilus (Berlese, 1916) are new records for the Turkish fauna; Peloptulus phaenotus (C. L. Koch, 1844), Eupelops acromios (Hermann, 1804) and Eupelops torulosus (C. L. Koch, 1840) have already been determined in Turkey. The extraction of mites from the collected materials was made by using a Berlese-Tullgren funnel extractor. Mites were fixed and stored in 75% ethanol. The light and scanning electron microscopes were used to examine mites. The compound microscopic examinations of specimens were made in lactic acid, mounted in temporary cavity slides. As a result, electron microscope photos of all determined taxa were taken and their morphological features were reviewed on the basis of our samples. Furthermore, the identification keys to the genera and species were arranged.