Akciğer PET/BT görüntülerinden kanser tanısına yönelik öz nitelik çıkarma ve klinik pratikte kullanılabilirliği
Assessment of relationship between texture analysis parameters obtained on FDG-PET/CT and tumor metabolism and hystopathological findings in NSCLC
- Tez No: 406097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA İÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Flor 18-Florodeoksiglukoz-Pozitron Emisyon Tomografisi/Bilgisayarlı Tomografi (18F-FDG PET/BT), tümör tanısı, evrelemesi, tedaviye cevabın değerlendirilmesi ve prognoz tayininde sık kullanılan bir görüntüleme modalitesidir. Standart Uptake Değer (SUVmax), 18F-FDG PET/BT görüntülerinden elde edilen kantitatif parametredir. Çalışmamızın amacı; klinik uygulamalarda kullanılabilecek, 18F-FDG PET/BT imajlarından görüntü işleme yöntemi ile elde edilen, tümör metabolizması ve evresiyle ilişkili olabilecek, tanıya yardımcı yeni kantitatif parametrelerin araştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmaya küçük hücreli dışı akciğer kanseri (NSCLC) tanısı almış 67 hasta dahil edildi. Hastalar klinik evreleri ve tümörün histopatolojik tiplerine göre gruplara ayrıldı. Tüm hastalara evreleme amacıyla tedavi öncesi 18F-FDG PET/BT çalışması yapıldı ve SUVmax, SUVmean,, metabolik tümör volumü (MTV) ve total lezyon glikoliz (TLG) değerleri hesaplandı. Alınan DICOM görüntülerini analiz etmek üzere geliştirdiğimiz yazılımlar ve MATLAB programı aracılığıyla görüntü işleme yöntemleri kullanılarak tümör heterojenitesini yansıtan kontrast, homojenite, enerji, korelasyon, ortalama, standart sapma, entropi, ortalamadan mutlak sapma (mad), eğiklik (kurtosis) ve sivrilik (skewness) değerleri elde edildi. Bu değerlerin histopatolojik tanı, 18F-FDG PET/BT görüntülerinden hesaplanan metabolik kantitatif parametreler ve klinik evre ile korelasyonu incelendi. Tüm parametrelerin istatistiksel olarak grupları ayırt etme potansiyelleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to assess whether parameters obtained using texture analysis in FDG-PET/CT images could be correlated with tumor metabolic parameters (maximum standardized uptake value (SUVmax), metabolic tumor volum (MTV), total lesion glycolysis (TLG)) and hystopathological findings (staging, tumor type and ki-67 index). Materials and methods: Sixty-seven patients with non-small cell lung cancer (NSCLC) were evaluated. All patients underwent to 18-F FDG PET/CT study before chemoradiotherapy treatment. Intratumoral 18-F FDG uptake was extracted on the basis of the textural features of PET/CT images using MATLAB software programe. The correlations between the textural parameters and SUVmax, MTV, TLG, tumor TNM stage, type and ki-67 index were analyzed. Results: Significantly moderate correlations were observed between SUVmax, and contrast (r=-0.4; p=0.02), energy (r=-0.4; p=0.03) and mad (r=0.4; p=0.02).