Boru içi akışta üçgen kesitli iç elemanların ısı transferi üzerine olan etkisinin incelenmesi
The investigation of heat transfer in pipe flow with triangle cross sectioned ribs inserts
  1. Tez No: 406125
  2. Yazar: ORHAN KEKLİKCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ÖZCEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada dış yüzeyine sabit ısı akısı uygulanan, dairesel bir boru içerisine, cidar dan ayrık ve toplam 18 farklı konfigürasyonda helisel olarak sarılmış, eşkenar üçgen kesitine sahip iç eleman yerleştirilmiş ve 2731-27732 Reynolds sayısı aralığında çalışan bir deney düzeneğinde, elemanların ısı transferi ve basınç düşümüne olan etkileri incelenmiştir. Deney sisteminin ve uygulanan metodun literatüre uygunluğunu sağlamak açısından, boş boru deneyleri yapılarak, elde edilen sonuçlar literatürdeki eşitliklerle karşılaştırılmış ve deney sonuçlarının doğruluğu kontrol edilmiştir. Daha sonra iç elemanlı deneylere geçilmiş olup, deneyler, eşkenar üçgen kenar uzunluğu e=4, 5 ve 6 mm, hatve oranları P/D=1, 2 ve 3 ve cidardan ayrıklık mesafesi s=1 ve 2 mm olacak biçimde helisel iç elemanlar ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, ısı transferindeki en yüksek artış 19621 Reynolds değerinde, P/D=1, e=6 mm, s=1 mm fiziksel özelliklerine sahip iç eleman için 2.42 kat olmuştur. Isı transferinin yanında yapılan çalışmada, basınç düşümünün de Reynolds sayısı ve diğer özelliklere bağlı olarak artış gösterdiği ortaya çıkmıştır. Buna göre en büyük basınç düşümü P/D=1 hatve oranına, e=6 mm kenar uzunluğuna ve cidar dan ayrıklık miktarı s=1 mm özelliklerine sahip iç eleman için 3429 Reynolds sayısında boş boruya oranla yaklaşık 9.19 kat artarak 0.377 değerine ulaşmıştır. Isı transferindeki net iyileşme ise cidar dan ayrıklık oranı s=1 mm, eşkenar üçgen kenar uzunluğu e=6 mm olan ve hatve oranı P/D=1 olan iç elemanın Reynolds sayısı 3429 değerinde 1.82 oranını alarak en yüksek değerine ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the helically coiled wire that totally produced 18 different configuration inserted in a pipe which applied constant heat flux on the surface on heat transfer and fluid characteristics was investigated experimentally in the range of Reynolds number 2731-27188. Firstly, smooth pipe experiments were performed to ensure the obtained results and used methods compliance with literature. The experiments were carried out with different helically coiled wire which have three different triangle side lengths in the wire cross sections e=4, 5 and 6 mm, three different pitch ratios P/D=1, 2 and 3 and two different clearance ratios from wall s=1, 2 mm. The experimental results showed that the highest Nusselt number was observed in the case of Reynolds number 19621, P/D=1, e=6 mm and s=1 mm, it increased 2.42 times than smooth pipe. The maximum pressure drop was observed in the case of Reynolds number 3429, P/D=1, e=6 mm, s=1 mm, it increased 9.19 times than smooth pipe. Overall enhancement ratio reached the highest value 1.82 for the clearance ratio s=1 mm, e=6 mm, pitch ratio P/D=1 and Reynolds number 3429.