Yapay arı koloni algoritması ile bir saldırı tespit sistemi
An intrusion detection system with artificial bee colony algorithm
  1. Tez No: 406136
  2. Yazar: MURAT ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RİFAT KURBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Ağ bağlantısı günümüz bilişim sistemlerin vazgeçilmez bir öğesi haline gelmiştir. Bilgi sistemlerine ait uygulama servislerinde haberleşme amacıyla kullanılan ağ bağlantılarını güvenli bir şekilde kullanabilmek önemlidir. Araştırmacılar bilgisayar ağlarının güvenliğini sağlamak amacıyla birçok farklı metot kullanarak anormallik tabanlı saldırı tespit sistemi modelleri geliştirmişlerdir. Anormallik tabanlı saldırı tespit modellerinde ağ saldırılarının tespiti için veri sınıflandırma işlemi bu modellerin başlıca problemlerinden bir tanesidir. Yapay Arı Koloni algoritması tabiattaki arıların yiyecek kaynağı bulma çalışmalarını modelleyen başarılı optimizasyon algoritmalarından biridir. Bu tez çalışmasında, saldırı tespit sistemi için veri sınıflandırma işleminde kullanılabilecek yarı-öğrenimli bir saldırı tespit algoritması test edilmiştir. Yapay Arı Koloni algoritması veri kümelemede küme merkezlerini optimize etmek ve en iyi kümeleme çözümlerini tespit etmek için kullanılmıştır. Deneylerde literatürdeki KDD Cup 99 veritabanına ait alt veri setleri hazırlanmış ve bu veri setleri ile algoritmanın başarımı test edilmiştir. Sonuçlar, test edilen algoritmanın anormallik tabanlı saldırı tespit sistemi için bir model olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Network connection is an essential in today's information systems. Network connections used for communication, applications in the services of information systems are important to be able to use it safely. Researchers used a variety of methods to ensure the security of computer networks with anomaly-based intrusion detection systems. Data classification process for anomaly-based detection is one of the main problem of these models. Artificial bee colony algorithm is one of the successful optimization algorithms that models the work of bees to finding food sources in nature. In this thesis, a semisupervised intrusion detection algorithm was proposed and tested. Artificial bee colony algorithm is used to optimize cluster centers and select best candidate clustering solutions. In experiments sub-sets of KDD Cup 99 database prepared and tested performance of the algorithm with this sub-sets. Results shows the tested algorithm can be used as a model for anomaly based intrusion detection system.