Android tabanlı cihazlarda web verilerinin gerçek zamanlı değişken parametreli takibi
Real time monitoring web data with variable parameters on android devices
  1. Tez No: 406137
  2. Yazar: HASAN DALMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER BAŞTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
23 Eylül 2008 Tarihinde ilk kez yayınlanan Android işletim sistemi, zaman içerisinde yaygınlaşarak hemen her alanda kendisine yer bulmaktadır. Web ortamındaki verilerin günümüzde büyük boyutlara ulaşması, anlamlı ve anlamsız verilerin iç içe girmesi vb. sebepler takip etmek istenilen verileri ayrıştırmak için yoğun bir çabaya gereksinimi mecbur kılmaktadır. Bu tez çalışmasında, öncelikli olarak web ortamındaki yoğun bilgi kirliliği içerisinden kullanıcının ihtiyaç duyduğu anlamlı verilere ulaşımın Android cihazlarla nasıl daha hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılabileceğinin analizleri yapıldı. Geliştirilecek uygulamanın barındırması gereken özellikler tespit edildi. Sonrasında uygulamanın geliştirme ortamı hazır hale getirilip kodlaması yapıldı. Son olarak kullanıcıya sunulacak uygulamanın son hali verilerek kullanıcı dostu bir yapıya sahip olması sağlandı. Gelinen son noktada kullanıcının anlık ve periyodik olarak öğrenmek, bilmek ve keşfetmek isteyeceği verilerin sağlıklı bir şekilde uygulama üzerinden takip edilmesi sağlandı.
Özet (Çeviri)
The Android operating system which was first released on 23rd September 2008 is becoming widespread and existing in nearly all areas. Today many reasons such as; the large size of data in the web environment, nesting of the meaningful and meaningless data, oblige hard effort to parse the data requested to follow. In this study, it has been analysed how users can get meaningful data which they need from information pollution in the web environment by using Android devices in a faster and safer way. Features which are supposed to exist in coming application have been identified. Then, the application development environment has been operationalized and encoded. Finally the application which will be presented to the users has been put into final form and a user-friendly structure has been provided. Lastly, the data which the users want to learn, know and discover instantly and periodically has been supplied to be followed thorougly on the application.