Erciyes Dağı'nda yayılış gösteren bazı likenleşmiş mantarların morfolojik, anatomik ve moleküler yöntemler ile incelenmesi
Exemination with morphological, anatomical and molecular methods of some lichenized fungi in Erciyes Mount
  1. Tez No: 406135
  2. Yazar: MEHMET ÜNSAL BARAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKHAN HALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma; Erciyes Dağı'nda yayılış gösteren bazı likenleşmiş mantarların morfolojik, anatomik ve moleküler yöntemlerle incelenmesini hedeflemiştir. Çalışmada; Aspicilia cinerea, Circinaria mansourii, Lecidea atrobrunnea, Lecanora rupicola, Physcia dubia, Rhizocarpon geographicum, Rhizoplaca peltata, Tephromela atra ve Xanthoparmelia pulla türleri kullanılmıştır. Bu türlerden Circinaria mansourii ve Xanthoparmelia pulla Erciyes Dağı'ndan ilk defa rapor edilmiştir. Moleküler incelemeler PCR yardımıyla ITS primeri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sekans analizleri ile ilgili bölgeler incelenmiştir. ITS sekansları için filogenetik analizler ve dendogramlar, çalışılan örnekler ve gen bankasından alınan örneklerle birlikte yapılmıştır. Filogenetik analizler iki farklı metot (NJ, UPGMA) ile gerçekleştirilmiştir. Neighbor-Joining (NJ) dendogramları incelendiğinde, her bir cinste türlerin iki ana kola ayrıldığı gözlemlenmiştir. İlk kolu, çalışılan türün ve aynı cins içerisindeki gen bankasından alınan diğer türlerin oluşturduğu gözlemlenmiştir. İkinci kolu ise, dış grup olarak alınan türlerin oluşturduğu görülmüştür. UPGMA metodu kullanılarak yapılan analizler sonucunda liken genotiplerinin NJ metoduyla benzer şekilde türler bazında ve dış grup olarak gruplandığı gözlemlenmiştir. Yapılan incelemeler ve elde edilen bulgular sonucunda Circinaria mansourii türü Türkiye için yeni kayıt olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been made to examine with the morphological, anatomical and molecular methods of some lichenified fungus which located in Erciyes Mountain. In this study, Aspicilia cinerea, Circinaria mansourii, Lecidea atrobrunnea, Lecanora rupicola, Physcia dubia, Rhizocarpon geographicum, Rhizoplaca peltata, Tephromela atra and Xanthoparmelia pulla species were used. Circinaria mansourii and Xanthoparmelia pulla from this species are reported for the first time from Erciyes Mount. Molecular studies has been performed by using ITS primers with the help of PCR. By sequence analysis, the relevant regions were examined. Phylogenetic analyzes and dendograms for ITS sequences were carried out together with investigated samples and samples from the gene bank. Phylogenetic analyzes were conducted by two different methods (NJ, UPGMA). When we examine NJ dendograms, it is observed that species are sperated into two brances. The first brance is observed consisting of investigated samples and other species from Gen Bank. The second brance is seen consisting of species taken as the outer group. As result of analyzes made by using UPGMA method, we were observed to be grouped into types and external group in analogy with NJ method of the lichen genotypes. As a result of the investigations and findings Circinari mansourii species was found to be a new record for Turkey.