Fındıkta önemli yazıcı böcek türlerindeki fungusların belirlenmesi
Determination of fungi on important ambrosia beetle species in hazelnut orchards
- Tez No: 406143
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL TUNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yazıcı böcekler (Coleptera: Curculionidae:Scolytinae) fındık bahçelerinde önemli zarar yapan türlere sahiptir. Anisandrus dispar ve Xylosandrus germanus (Coleoptera:Curculionidae: Scolytinae) fındık bahçelerinde yaygın ve yoğun olarak bulunmaktadır. Bu çalışmada, fındık bahçelerinde yaygın ve yoğun olarak bulunan bu iki böcek türü üzerindeki simbiyotik, entomopatojen ve bitki patojeni fungus türleri araştırılmıştır. Simbiyotik fungusları taşımaları ve populasyonda çok daha yüksek yoğunlukta bulunmaları nedeniyle bu türlerin sadece dişileri kullanılmıştır. Dişi böcekler baş, mycangia ve karın olmak üzere üç kısma ayrılarak fungus izolasyonu yapılmıştır. Elde edilen fungus izolatlarının tür teşhisleri morfolojik ve moleküler yöntemler ile yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda 3 simbiyotik, 4 entomopatojen ve 14 bitki patojeni ve diğer fungus türü belirlenmiştir. Bunlardan: Ambrosiella sp., Acremonium sp. ve Acremonium strictum türleri simbiyotik, Lecanicillium muscarium, Paecilomyces parvisporus, Beauveria bassiana ve Metarhizium anisopliae türleri entomopatojen, Fusarium sp., F.oxysporum, F. proliferatum, F. solani, Ophiostoma quercus, O. fusiforme, Pestalotiopsis sp., Xenoacremonium falcatus, Gnomoniopsis idaeicola, Aspergillus sp., Botrytis sp., Trichothecium roseum, Epicoccum nigrum ve Alternaria sp. türleri ise bitki patojeni ve diğer türler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ambrosia beetles has serious pest species in Turkish hazelnut orchards. Anisandrus dispar and Xylosandrus germanus (Coleoptera:Curculionidae:Scolytinae) are common ambrosia beetle species which has high populations in hazelnut orchards. In this study, symbiotic, entomopathogen and plant pathogen fungi species were investigated on these two pest species. Only females of these species were used in fungi isolation due to their carriage of symbiotic fungi and having much more abundance in populations. Female insects were examined in three parts as head, mycangia and abdomen during fungi isolation. Morphologic and moleculer methods were used in species identification. As a result; three symbiotic, four entomopathogen and fourteen plant pathogen and other fungi species were determined. Ambrosiella sp., Acremonium sp. and Acremonium strictum species as symbiotic, Lecanicillium muscarium, Paecilomyces parvisporus, Beauveria bassiana and Metarhizium anisopliae species as entomopathogen, Fusarium sp., F.oxysporum, F. proliferatum, F. solani, Ophiostoma quercus, O. fusiforme, Pestalotiopsis sp., Xenoacremonium falcatus, Gnomoniopsis idaeicola, Aspergillus sp., Botrytis sp., Trichothecium roseum, Epicoccum nigrum and Alternaria sp. species as plant pathogen and others were determined.