Kalsiyum kanal blokörleri ile vinkristin kombinasyonunun antitümoral etkinliği
- Tez No: 40619
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EROL KEVSER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kalsiyum kanal blokörleri (7.5-15-30 mg/kg verapamil, 0.3-0.6-1 mg/kg nifedipin, 12.5-25-50 mg/kg diltiazem) ile 0.2 mg/kg vinkristinin birlikte kullanılmasıyla antitümöral etkinliğin ve normal dokular üzerindeki toksik etkinin nasıl değiştiğini araştırdık. 0.2 mg/kg vinkristin+ 15-30 mg/kg verapamil kombinasyonu ve 0.2 mg/kg vinkristin+ 1 mg/kg nifedipin uygulanan farelerde 0.2 mg/kg vinkristin uygulanan farelere göre yaşam süresi daha uzamıştır.Toksik etkilerin incelenmesinde, böbrek ve karaciğer, kemik iliği ve kan biyokimyasının değerlendirilmesinde, vinkristinin yalnız kullanılmasına göre vinkristin+KKB uygulanan farelerde bu etkilerin azaldığını gözledik. Sonuç olarak kemoterapide kalsiyum kanal blokörleri kullanılmaya başlanmış ve olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Ancak kalsiyum kanal blokörlerinin kemoteropötiklerin sitotoksik etkilerini artırıcı, toksitelerini azaltıcı ve direnç gelişimini önleyici katkılarının mekanizmasının anlaşılması için daha geniş çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
We researched how changed the toxics effect on normal tissues and anti tumoral effect using vincristine (0.2 mg/kg) and CCBs (verapamil 7.5-15-30 mg/kg,nifedipin 0.3-0.6-1 mg/kg, diltiazem 12.5-25-50) together in the rats. The rats who were treated with combinations of vincristine+verapamil(15- 30 mg/kg) and vincristine+nifedipin (lmg/kg) had longer survival period than treated with vincristine alone. Use of combination of vincristine and CCBs reduced toxic effects on the liver, kidney, bone marrow and biochemical values instead of use of vincristine alone In conclusion; CCBs have begun to use on cancer chemotherapy and obtained good results. But more research necessary to understand the mecanisms of increase antitumoral effect and reduction of toxic effects and prevent of resistance vincristine, treating with combination of vincristine and CCBs.