Reconstruction in historical context: Case study 'Türktepe' neighborhood
Tarıhsel bağlamda yenıden yapılanma: 'türktepe mahallesi' örnek alanı
- Tez No: 406201
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZAKÇA, YRD. DOÇ. DR. ESRA DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Gelişmekte olan ülkeler 1960'lardan beri önemli oranda kentleşmeyle ve artan bir yoksulluk ile karşı karşıyalar. Sonuç ise kontrol edilemeyen gecekondu oluşumudur. Türkiye'de özellikle son 50 yıldır hızlı kentleşmeye paralel olarak kırsal kesimden kentsel alanlara yoğun bir göç yaşanmaktadır. Genel olarak yasal bir onay ya da hak olmaksızın gecekondu yapanlar bu plansız ve hak edilmemiş çevreleri işgal etmektedir. Bu gecekondu bölgeleri yetersiz belediye hizmetlerinden dolayı çoğunlukla su kaynaklarına, hijyene, çöp toplama ve alt yapı hizmetlerine ulaşmakta zorluk çekmektedirler. Bunun sonucu olarak bu bölgede yaşayanlar daha fazla hastalığa, suç ve doğal felaketlere maruz kalırlar. Bu nedenle, birçok devlet bu olguya çözüm bulmak için stratejiler geliştirmiştir. Türkiye'nin Gaziantep şehri son çeyrek yüzyıl içinde hızlı kentleşme ve büyümenin yaşandığı bir şehir örneğidir. Bir sanayi şehri olmasından dolayı göç oranı arttı ve şehrin kendi problemleri daha da kötü bir hale gelmiştir. Bu durum belediyeleri önlem planı hazırlamaya ve şehrin birkaç bölümünde kentsel yenilenme amacıyla kentsel dönüşüm projeleri gerçekleştirmeye sevk etmiştir. Bu tez çalışması özelde uygun bir metodoloji izleyerek çevrenin fiziksel ve sosyo-ekonomik problemlerini analiz etmeyi ve kentsel dönüşüm projelerinin başarılı olması için bu analizlerden elde edilen sonuçlara göre önerilerin belirlenmesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
Developing countries have faced outstanding rate of urbanization and increasing in poverty since the 1960s. Uncontrolled slums generation is the result. In Turkey especially for the last 50 years, there has been a massive migration from rural to urban areas in parallel with this rapid urbanization. In general, squatters without legal recognition or rights occupy these unplanned and underserved neighborhoods. These slums mostly suffer from insufficient municipal services, such as water supply, sanitation, waste collection or infrastructure and are exposed to disease, crime and natural disasters. Thus, many governments have developed strategies to find solutions to this phenomenon. The city of Gaziantep, in Turkey, is an example of a rapid urbanization growth within the recent decades. Being an industrial city, that increased the rate of migration and exacerbated its problems, which led local municipalities to adopt urban renewal projects with the meaning of urban transformation in several parts of the city. This study came to keep up with the efforts of Gaziantep Municipality in developing and renewal one of these neighborhoods, called Türktepe, which is listed on the agenda for next urban renewal project. The study follows a convenient methodology to analyze the physical problems of the neighborhood in specific, and the socioeconomic problems briefly, which allows giving recommendations about case study to ensure the success of the project.