Experimental study on evaporative cooling for pre-cooling of discharge line of split air conditioner's compressor
Split klima tahliye hattı ön soğutması için evaporetıf soğutma üzerine deneysel çalışma
- Tez No: 406205
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Klimalar özellikle sıcak iklim bölgelerinde yüksek enerji tüketmektedirler ve o zaman da performansları düşmektedir. Bu yüzden, klimaların enerji tüketimini azaltmak, klimaların en önemli problemlerinden birisidir. Bu çalışmada, buhar sıkıştırmalı çevrime göre çalışan ve 24000 Btu/h soğutma kapasiteli siplit tip bir klimanın yoğuşturucusuna buharlaştırmalı soğutma uygulayarak deneysel bir çalışma yapılmıştır. Soğutma havası yoğuşturucuya girmezden önce üzerine soğuk su püskürterek buharlaştırmalı soğutma yapılmıştır. Klimanın ısıl performansı test şartlarında ölçülen parametreler kullanılarak belirlenmiştir. Bu parametreler ise, akışkanların giriş ve çıkış sıcaklıkları, debileri ve çevre sıcaklıkları ile klimanın kompresör ve fanlarının kullandığı voltaj ve akımlardır. Klimanın performans parametrelerini elde etmek için Haziran ile Ağustos 2014 tarihleri arasında testler yapılarak veriler elde edilmiştir. Düşük ve yüksek bağıl nemlerde klimanın performansını karşılaştırmak için, testler dış hava sıcaklığı 32 ile 45 C° arasında ve bağıl nem ise % 45 ve 80 olduğu şartlarda yapılmıştır. Sonuçlar, test şartlarında % 23 ile 27.5 arasında enerji tasarrufu yapıldığını gösterirken, % 36 ile 49 arasında performans katsayısının yükseldiğini göstermiştir. Bu sonuçlar, bir klima kondenserinin buharlaştırmalı soğutma yapılarak, Gaziantep hava şartlarında güvenli ve verimli bir şekilde kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Air conditioners consume high energy especially in very hot climate regions, and then performance of the system decreases. Therefore, reducing the energy consumption of the conditioners is one of the most important problems for an air conditioner. In this thesis, an experimental study on split air conditioner having 24000 Btu/h cooling capacity is performed by applying evaporative cooling of the condenser. In order to cool the air before passing on the condenser, it is cooled by spraying cold water. Thermal performance of the cooling unit is determined by measurement of performance parameters for the cooling unit and its conditions. The parameters are inlet and outlet temperatures, mass flow rate of the fluids, voltage and current used by the compressor and fans of the air conditioner. Data for the air conditioner before and after modification are collected from June to August 2014 to obtain the performance parameters of the unit. The testes are performed between 32 and 45 C°, and for two relative humidity of 45 and 80 % to compare the system performance in medium and high relative humidity. Results show that the energy consumed by the air conditioner can be saved between 23 and 27.5 % at the testing conditions while the COP of the unit increases between 36 and 49 %. The results indicate that this type of air conditioner can be used reliably and efficiently for Gaziantep climatic conditions