A study on insect repellency effects of bamboo 100%, soybean 100%, organic cotton 100% and cotton 100% knitted fabrics
100% bambu, 100% soya, 100% organik pamuk ve 100% pamuk örme kumaşların böcek iticilik etkileri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 406206
  2. Yazar: MEHMET DİGİLLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPALBEKİROĞLU, DOÇ. DR. CEM GÜNEŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Böcek yoluyla taşınan hastalıklar her yıl milyonlarca insanın hayatını etkilemektedir. Böcek itici tekstiller, böcek yoluyla taşınan hastalıkları önlemek için önemli bir araçtır. Bu çalışmada, böcek itici bitim işlemi sırasıyla %100 pamuk, %100 organik pamuk, %100 bambu ve %100 soya süprem kumaşlara permetrin-bazlı böcek itici kimyasal (Konservan P10) ile sağlanmıştır. Kumaşlar görsel gözleme dayalı böcek iticilik testine tabi tutulmuştur ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Kumaşların böcek iticilik değerleri kimyasalın farklı konsantrasyonlardaki aplikasyonu ile de değerlendirilmiştir. Kumaşlar arasındaki en iyi böcek iticilik etkisi organik pamuktan elde edilmiştir. Ayrıca, Konservan P10 aplikasyonu ile elde edilen böcek itici kumaşların antibakteriyel etki sağlamadığı açığa kavuşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Insect-borne diseases affect millions of people's life around the world every year. Insect repellent textiles are one of the important tools to prevent insect-borne diseases. In this study, insect repellency finish provided by permethrin-based insect repellent chemical (Konservan P10) on single jersey knitted fabrics each made of different fibers cotton 100%, organic cotton 100%, bamboo 100%, and soybean 100% respectively. The fabrics were subjected to insect repellency test based on visual observation and the results were evaluated. Insect repellency values of the fabrics were also investigated with application of chemical in different concentration. The best insect repellency effect was obtained from organic cotton among the fabrics. Furthermore, it was clarified that insect repellent fabrics obtained by application of Konservan P10 do not provide antibacterial effect.