Matematiksel modelleme ve depo problemi
mathematical modeling and a tank problem
- Tez No: 406211
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHİR TALAY AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde önemli tanım ve teoremler, matematiksel modelleme, matematiksel modelin kurulumu, matematiksel modellerin sınıflandırılması, ortogonal polinomlar ve fourier serileri beş ana başlık altında incelenmiştir. İkinci bölümde, enerjinin depolanması problemi tanımlanmış ve çözümü yapılmıştır. Üçüncü bölümde, matematiksel modellerin orta öğretimde kullanımı ve yeni orta öğretim müfredatında fonksiyonlar konusu incelenmiştir. Dördüncü bölümde, bazı trigonometrik oranların parmak hesabı ile bulunması incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is consist of four sections. In the first section, important definitions and theorems, the mathematical modeling, the mathematical modeling setup, the mathematical modeling classification, ortogonal polynomials and Fourier series are given. In the second section, energy storage problem in a tank is introduced and this problem solved by using Laplace transform method.. In the third section, we used mathematical models at secondary education and the functions at new middle education curriculum are invastigated. In the fourth section, some trigonometric values are investigated in terms of finger calculation.