Analysis of electromagnetic band gap structure for isolation improvement of microstrip patch antennas
Mikroşerit antenlerin izolasyon artımı için elektromanyetik bant aralıklı yapı analizi
  1. Tez No: 406217
  2. Yazar: SAMAT TURDUMAMATOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖLGE HATİCE ÖGÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yama dizi mikroşerit antenler kablosuz iletişim uygulamalarında yaygın kullanılmaktadır. Anten elemanları arasındaki karşılıklı etkileşim dizi performansını etkiler, dolayısıyla etkileşim azaltılması ve izolasyon gelişimi dizi sistemleri için önemli bir meseledir. Bu tezde, kompakt, metamaterial tabanlı, bölünmüş dikdörtgen döngülerin farklı şekillerini taşıyan elektromanyetik bant aralıklı (EBG) yapılar önerilmiştir. Karşılıklı etkileşim etkisinin ve yüzey dalgalarının indirgenmesi ve böylece iki öğeli mikroşerit anten dizisinin elemanlarının izolasyonu, antenler arasında yer alan EBGlerle elde edildi. Bu EBG, çeşitli uygulamalarda kullanılan mevcut EBGlere alternatiftir. Önerilen EBGler ve anten sistemleri FEKO ve CST yazılımları ile simüle edildi. Simülasyon sonuçları tasarlanan EBGlerin anten elemanları arasındaki etkileşimi azalttığı ve bant genişliğini artırdığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Microstrip patch antenna arrays are widely used in wireless communication applications. Mutual coupling between antenna elements affects the array performance and reduction of the coupling and improvement of the isolation are important tasks for an array system. In this thesis, some compact, metamaterial-inspired electromagnetic band gap (EBG) structures are proposed, which are different forms of the split rectangular loops. The reduction of both the mutual coupling effect and surface waves, thereby the isolation of the elements in a two-element array of microstrip antennas is achieved with the EBGs placed between antennas. This EBG is an alternative to the existing EBGs used in various applications. The proposed antenna systems are simulated by FEKO and CST softwares and simulation results show that designed EBGs can increase the bandwidth of the antenna while suppressing the coupling between antenna elements.