An object oriented program of meshfree methods for analyzing of 2D and 3D elastostatic problems
2 ve 3 boyutlu elastostatik problemlerin analizi için ağsız yöntemlerin nesne tabanlı bir programı
  1. Tez No: 406216
  2. Yazar: MUSTAFA MURAT YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN KANBER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada, Matlab ve Fortran programlama dilleri kullanılarak çeşitli nesne tabanlı ve yapısal programlar geliştirilmiştir. Bu programlar içerisinde LRPIM, MLPG ve RPIM gibi çeşitli ağsız yöntemler farklı integrasyon şemaları ile kullanılmıştır. Her programın performansı, integrasyon şeması ve RPIM şekil parametrelerinin verimliliği detaylı olarak araştırılmıştır. Çalışmanın ilk kısmında, LRPIM ve MLPG yöntemleri bir nesne tabanlı program içerisinde sınıfları ve nesneleri test etmek için kullanılmıştır. Geliştirilen program 2 ve 3 boyutlu elasto-statik problemlerin çözümüne uygulanmıştır. Programın modülerliği bu bölümün ana hedefidir. İkinci bölümde, noktasal integrasyon yöntemi yapısal bir program ile 2 ve 3 boyutlu elasto-statik problemlerin çözümü için RPIM içerisinde kullanılmıştır. Yüksek dereceli Taylor serisi açılımı terimleri çözüm hassasiyetinin arttırılması için kullanılmıştır. Problem alanı içerisinde düzenli ve düzensiz dağılmış noktaların integrasyonu için çeşitli integrasyon alanı şekilleri kullanılmıştır. Uygun RPIM şekil parametreleri ve destek alanı büyüklüğü belirlenmiştir. Son bölümde, noktasal integrasyon sonuçları içerisindeki gerilme dalgalanmaları 3 farklı yöntem kullanılarak azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, several object oriented and structured programs are developed using Matlab and Fortran programming languages. In these programs, various meshfree methods are used such as LRPIM, MLPG and RPIM with different integration schemes. The performance of each program, efficiency of integration schemes and shape parameters of RPIM are investigated in details. In the first part of this study, LRPIM and MLPG methods are used inside an object oriented program to test the classes and objects. Developed program is applied in the solutions of 2D and 3D elasto-static problems. The modularity of the program is main target in this part of the study. In the second part, a nodal integration scheme is used in RPIM with a structured program for solution of 2D and 3D elasto-static problems. Higher order terms of Taylor series expansion are used for increasing solution accuracy. Various integration domain shapes are used for integrations of regular and irregular distributed nodes in the problem domains. Optimum shape parameters of RPIM and support domain sizes are determined. In the last part, stress fluctuations in nodal integration results have been decreased with three different applications.