Determining hydraulic geometry of Seyhan river
Seyhan nehrinin hidrolik geometrisinin belirlenmesi
- Tez No: 406229
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İSHAK YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hidrolik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Nehirlerin enkesiti, nehrin hidrolik geometrisinin dinamik yapısından dolayı zamanla değiĢmektedir. Belirli bir enkesitte, nehrin hidrolik geometri parametreleri olan nehrin yüzey geniĢliği, derinliği ve hızı, nehrin debisiyle basit güç fonksiyonu olarak ifade edilmektedir. Bir nehrin karakteristiği, hidrolik geometri parametrelerini kullanarak belirlenebilir. Bu çalıĢmanın amacı, Seyhan Nehrinin hem mansap hem de memba hidrolik geometrisini analiz etmektir. Hidrolik geometri parametreleri ana nehir ve kollarında bulunan yedi akım gözlem istasyonundan elde edilen enkesit ve günlük debi verileriyle tahmin edilmiĢtir. Analiz sonuçları gösterdi ki, hem üslerin toplamı hem de katsayıların çarpımı yaklaĢık olarak bir'e eĢittir. Bu sonuçlarla, havzada su kaynakları projelerinin geliĢtirilmesinde yardımcı olacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Cross-section of rivers vary with time due to the dynamic structure of hydraulic geometry. The hydraulic geometry parameters of rivers including the width, depth and velocity are related to its discharge as simple power functions at a given cross-section. The characteristics of a river can be determined by using the hydraulic geometry parameters. The aim of this study is to determine the downstream and at-a-station hydraulic geometry parameters of Seyhan River. The hydraulic geometry parameters were estimated by employing the daily discharge values and the cross-sectional data of seven flow measurement stations located on the main river and its tributaries. The results of the analyses show that both the summation of the exponents and the multiplication of the coefficients are almost unity. These outcomes are expected to be helpful in developing water resources projects in the basin.