Dynamic behavior of reinforced concrete structures irregular in elevation with and without brbs
Yükseklik boyunca düzensizlik gösteren burkulması önlenmiş çaprazlı ve çaprazsız betonarme yapıların dinamik davranışları
- Tez No: 406241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, düzenli ve yükseklik boyunca düzensizlik gösteren burkulması önlenmiş çaprazlı çok katlı betonarme çerçevelerin dinamik tepkisi araştırılmıştır. Örnek çalışma olarak, 12 katlı düzenli betonarme bir yapı tasarlanmıştır. Ardından, yükseklik boyunca düzensizlik gösteren diğer 3 yapı, ilk 6 katta aynı geometrik konfigürasyona, 6. Kattan sonra ise farklı düzensizliklere sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Düzenli ve düzensiz çerçevelerin yapısal performansını geliştirmek amacıyla, burkulması önlenmiş çaprazlar her bir yapının orta açıklığına yerleştirilmiştir. Böylece, mevcut çalışmada toplam 8 farklı durum düşünülmüştür. Bütün çerçeve modelleri genişlikleri 6 m olan 4 açıklıklı olarak tasarlanmiştir. Çerçeveler 1999 Hector Mine ve 1984 Morgan Hill deprem dalgaları kullanılarak yapılan doğrusal olmayan zaman tanım alanında analizlere tabi tutulmuştur. Burkulması önlenmiş çaprazlı ve çaprazsız düzenli ve düzensiz çerçevelerin yer değiştirme, kat seviyelerindeki göreli kat ötelenme oranları, zamana bağlı yer değiştirme ve taban kesme kuvvetleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları düzensizlik miktarına ve yer hareketinin karakterine bağlı olarak burkulması önlenmiş çaprazların düzenli ve özellikle düzensiz yapıların dinamik davranışında önemli iyileştirmelere neden olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the dynamic response of high rise regular and irregular reinforced concrete frame buildings having buckling restrained braces (BRBs). As a case study, a twelve story reinforced concrete structure regular in elevation was designed. Then, the other three structures irregular in elevation were designed with the same geometric configuration in the lower six stories and different irregularities in the upper six stories. To improve the structural performance of both regular and irregular ones, the buckling restrained braces were introduced into the internal bays of each structure. Thus, a total of eight different cases were taken into account in the present study. All frame models considered had four bays (in the direction of earthquake) with a uniform bay width of 6 m. All frames were subjected to nonlinear dynamic time-history analysis for selected input earthquake waves of 1984 Morgan Hill and 1999 Hector Mine. Variation in displacement and inter-story drift ratio with story level, displacement time history and base shear time history responses of the regular and irregular structures with and without the BRBs were evaluated comparatively The analysis of the results showed that the BRBs caused a significant improvement in the dynamic behavior of both regular and especially irregular structures, depending on the characteristics of the ground motions used and amount of irregularity.