Improving lateral deformation behavior of high rise steel structures under dynamic loadings
Yüksek katlı çelik yapıların dinamik yükler altında yanal deformasyon davranışlarının iyileştirilmesi
- Tez No: 406240
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. TALHA EKMEKYAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalıĢma farklı tiplerde çelik çapraz elemanlarla güçlendirilmiĢ çelik yapılarda dinamik yüklerin etkilerini değerlendirmektedir. Dörtgen kat planlarına sahip yapılar üzerinde dinamik yük etkilerini inceleyen birçok çalıĢma bulunmasına karĢın dairesel kat planına sahip yapılar ile ilgili sınırlı sayıda çalıĢma bulunmaktadır. Bu çalıĢma 10, 20 ve 30 katlı dörtgen ve dairesel kat planlarına sahip yüksek çelik yapıların dinamik davranıĢını inceleyip yanal deplesmanları düĢük seviyelerde tutmak için en iyi çelik çapraz çeĢidini araĢtırmaktadır. Çelik çapraz takviyeleri için bu çalıĢmada merkezi ve dıĢ merkezli çelik çapraz tipleri kat planında değiĢik yerlerde konumlandırılıp en iyi performans araĢtırılmıĢtır. Kurulan modeller TDY 2007 (Türk Deprem Yönetmeliği 2007) ilkelerine bağlı kalarak belirli deprem Ģartlarına maruz bırakılmıĢtır. Sonlu eleman modelleri SAP 2000 bilgisayar programı kullanılarak kurulmuĢtur. KarĢılaĢtırmalı sonuçlar çelik çaprazların tipi ve konumunun yanal yükler altında değiĢik performanslara sahip olduğunu göstermektedir. Bu davranıĢların mekanik ilkelerinin anlaĢılması mühendislerin yüksek katlı çelik yapılarda deprem yükleri için daha etkili yöntemleri göz önüne almalarına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The present study assesses the effect of dynamic load on steel building for different type of bracing. There are exist many researches on the effect of earthquake dynamic load on the rectangular buildings and a few or limited studies discuss the effects on circular buildings. Our study will treat high rise steel rectangular and circular buildings 10, 20 and 30 stories under dynamic load represented by the response spectrum model, and searching for the best bracing performance to resist the deformation in structural parts. For bracing in this study, we use the concentrically bracing and the eccentrically bracing types in different locations to find and search the best performance of it. The structural models will be subjected to a certain level of earthquake conditions depend on TEC 2007. The finite element models were built using SAP 2000 program in this study. Comparisons of the results showing that type and location of bracing lead to different performances for buildings under lateral loads. Understanding the underlying mechanics of this behavior will help engineers to consider more effective ways to design seismic resistant high rise steel buildings.