Induced radioactivity of argon and krypton as active gas in atlas inner detector transition radiation tracker
Atlas iç dedektörü geçiş radyasyonu izsürücüsü aktif gazı olarak argon ve kripton gazlarının tesir radyoaktivitesi
  1. Tez No: 406242
  2. Yazar: UYGAR ŞAŞMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BİNGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, parçacık hızlandırıcısındaki çarpışmalar sırasında aktif hale gelen, geçiş radyasyonu izsürücüsü gaz sistemindeki, alternatif olarak düşünülen Argon ve Kripton gazlarının radyoaktivite seviyeleri hakkında analiz ve öngörüler sunulmuştur. Gazın aktivasyonu ile oluşması muhtemel radyoizotoplar gözönüne alınıp, bunlar için aktivite hesapları yapıldı. Oluşan izotopun yarı ömrüne bağlı olarak aktivite sonucu çok yüksek olabilir. Bakım işlemleri için aşağı inmesi gereken çalışanlar, Argon ve Kripton gazlarının radyoizotopları tarafından üretilen beta veya gama radyasyonuna maruz kalabilirler. Ek olarak, gaz, erişilebilir bölgelere ulaşabileceğinden, solunum yoluyla vücuda alınabilir ve bazı radyoizotoplar bunun sonucunda insan vücudunda birikecek doz oranına sebep olabilir. Bu radyoizotoplar için, radyasyon etkisini öngörmek amacı ile doz oranı hesapları da yapıldı. Elde edilen sonuçlar, orjinal aktif gaz olan Zenon ile kıyaslandı. Kıyaslama sonrası, Argon ve Kripton gazlarının aktivite ve doz oranların, Zenon ile orantısı belirlendi. Son olarak, elde edilen sonuçlar, CERN güvenlik limitleri açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, estimates of the radioactivity levels of the Atlas inner detector transition radiation tracker gas system with alternative gas options of Argon and Krypton activated by neutron fluxes during the large hadron collider operations are presented. Considering the possibility of radioisotopes to be produced by the activation of gas, activities of these radioisotopes are calculated. Depending on the lifetime of the isotope produced, the resulting activity may be quite high. For maintenance issues, the workers need to be in the cavern and they would be exposed to the beta or gamma radiation produced by the radioisotopes of the Argon and Krypton gases. In addition, gas would be inhaled in the accessible areas and some radioisotopes result in an accumulative dose rate in the human body. Dose rates are also calculated for these radioisotopes to foresee the effect of radiation. Obtained results are compared with the original active gas which is Xenon. By the comparison, the ratio of activity and dose results of Argon and Krypton to Xenon is defined. Finally the results are discussed in view of CERN safety limits.