Appraisal of steel plate shear wall effect in the dynamic responce of reinforced concrete structures
Çelik plaklı perde duvarın betonarme yapıların dinamik davranışına etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 406259
  2. Yazar: ROZHAN BAKER
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ESRA METE GÜNEYİSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma betonarme yapıların dinamik davranışı üzerinde çelik plakalı perde duvarların kullanımının etkisini değerlendirmeği amaçlamıştır. Bunun için sünek ve normal sünek olan 2 tip betonarme çerçeve kullanılmıştır. Her bir çerçeve 3 açıklığa ve 5 kata sahiptir. Yapıların ilk kat yüksekliği 4 m, diğer kat yükseklikleri ise 3 m'dir. Mevcut yapıların deprem performansını artırmak için, özel sabitlenmemiş çelik plakalı perde duvarlar her bir çerçevenin orta açıklığında yerleştirilmiştir. Çelik plakalı perde duvarların tasarımında, yatay sınır elemanlar ve düşey sınır elemanlar kullanılmıştır. AISC Sismik Şartname'ye uygun olarak 3 mm kalınlığa ve 2 m duvar uzunluğuna sahip çelik plakalı perde duvarlar bütün çerçevelerde kullanılmıştır. İtme analizinde, ilk mod yük dağılımı ve düzgün yayılı yük dağılımı kullanılmıştır. Dinamik analizde ise, tasarım ivme spektrumuyla uyumlu olan bir grup yer hareket kaydı kullanılmıştır. Sismik tehlike seviyesi olarak, 50 yılda aşılma olasılığı %2 dikkate alınmıştır. Yer hareketi olarak 1978 Tabas-Iran, 1992 Cape-Mendocino, 1994 Northridge, 1999 Chi-Chi ve 1999 Hector-Mine deprem ivmeleri kullanılmıştır. Çelik plakalı perde duvarlı ve duvarsız sünek ve normal sünek betonarme çerçevelerin sismik tepkisi karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çelik plakalı perde duvarlı hem sünek hem de normal sünek betonarme çerçeveli yapıların deprem yükleri altında davranışlarının iyileştiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effect of using steel plate shear walls (SPSWs) on the dynamic response of reinforced concrete (RC) structures. For this, two types of RC frames, namely, ductile and nominally ductile RC frames were used. Each frame structure had five storeys and three-bays. The first storey height was 4 m while the height of the other storeys was 3 m. To upgrade the seismic performance of the existing structures, a special unstiffened SPSW system was incorporated into the middle-bays of each frame. During the design of the SPSWs, horizontal boundary elements (HBEs) and vertical boundary elements (VBEs) were used. The SPSWs with 2 m wall length and 3 mm thickness in accordance to AISC Seismic Provisions was utilized for all frames. In the pushover analysis, the first mode load distribution and uniform load distribution were used. In the dynamic analysis, a set of ground motion records compatible with the code design spectrum was employed. As a seismic hazard level, 2% probability of exceedance in 50-year period was taken into consideration. As a ground motion, 1978 Tabas-Iran, 1992 Cape-Mendocino, 1994 Northridge, 1999 Chi-Chi, and 1999 Hector-Mine earthquake accelerations were utilized. The seismic response of the ductile and nominally ductile RC frames with and without SPSWs were examined comparatively. It was observed that both the ductile and the nominally ductile RC frame structures with SPSWs behaved very well under the actions of seismic loads.