Egzoz gazı içerisindeki su buharının kurutulması ve sistemin emisyonlar üzerine etkisinin araştırılması
Drying of water vapor within exhaust gas and the effect of dryer on emissions
- Tez No: 406262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı egzoz gazı içerisindeki su buharını uygun kurutma yöntemi ile tutmak ve değişimin emisyonlar üzerindeki etkisini incelemektir. Bu sayede motor testlerinde kullanılan emisyon cihazları egzoz buharı içerisindeki nemden etkilenmeyecek ve emisyon cihazı yüksek bakım ve tamir maliyetlerinden de kaçınılmış olacaktır. Tez için Ford Transit minibüslerinde kullanılan dizel motor ile test sistemi kurulmuştur. Su buharını kurutabilmek için ısı transferi formülleri kullanılarak ısı değiştirici tasarımı yapılmış, imalatın ardından ölçüm sistemine entegre edilmiştir. Kurutucu tasarımı sayesinde, örnek gaz içerisindeki su buharının yoğuşması sağlanmış, gaz sıcaklığı 110oC'den 13oC'ye düşürülmüş, emisyon cihazları için aşırı nemli bölgedeki % 100 bağıl nem üzerindeki tehlikeli nem oranı sınırı % 80'e indirilmiştir. Test sonu grafikleri incelendiğinde kurutucu kullanılmadığı durumda ölçüm sonuçlarının THC, NOx, CO2,ve O2 için yaklaşık %40 hatalı olduğu gözlenmiştir. Emisyon ölçüm cihazlarının kullanım kılavuzunda yer alan sınır nem değerinin üzerindeki ölçümlerde verdikleri sonuçlar güvenilir değildir. Aşırı nemli bölge şartlarına giren egzoz gazı numunelerinin ölçümlerinden önce, bağıl nem değerinin sınır değerler arasına çekilmesi gerekir. Bu durum, emisyon ölçümü öncesi, egzoz gazını kurutulmasını zorunlu kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This is the purpose of the work to keep the water vapor in the exhaust gas with the appropriate drying method and to examine the impact of on the emissions. Thus emission devices used in engine tests will not be affected from humidity within exhaust gas and it will be avoided high maintenance and repair costs. The test system has been established with diesel engine used in Ford Transit minibus for thesis. Heat exchanger is designed using heat transfer formulas to dry the water steam, it has been integrated after the manufacture into measurement system. Thanks to the dryer design, provided the condensation of water steam in the sample gas, gas temperature is reduced from 110°C to 13°C, dangerous humidity of over 100% limit for emission devices is reduced to 80% range. When the end of test graphics examined, it was observed incorrect results about 40% on THC, NOx, CO2, CO and O2 emissions without dryer system. Over range of humidity measurement results are not reliable that limit humidity value located in the manual of emission measurement devices. Before measurement of samples of exhaust gas in extreme humidity conditions, relative humidity should be reduced within limits. In this case, drying of the exhaust gas is required before the emission measurement.