Çeşitli bor katkılı pvc kompozitlerinin karakterizasyonu ve yanma özelliklerinin incelenmesi
Çeşitli bor katkılı pvc kompozitlerinin karakterizasyonu ve yanma özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 406263
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Enerji ve elektronik gibi birçok alanda sıkça kullanılan kablolar, bazen yangının kaynağı olarak bazen de yayılımına katkıda bulunarak birçok yangında yer almıştır. T.C. Yangından Korunma Yönetmeliği'nce 2002 yılından itibaren birçok alanda yanmaz veya yangına dayanıklı kabloların kullanımı zorunlu hale gelmiştir. Bu sebeple, geniş kullanım alanına sahip polivinil klorür (PVC) kabloların alev geciktirici özelliklerinin iyileştirilmesi ve içeriklerinin geliştirilmesi ihtiyacı doğmuştur. Bu tez çalışmasında, çeşitli alev geciktirici katkılı PVC kompozitlerin üretimi yapılarak yanma özellikleri karşılaştırılmıştır. Bu amaçla öncelikle alev geciktirici ajan olarak kullanılacak olan bor fosfat (BF) mikrodalga yöntemi ile sentezlenmiştir. Bunu takiben; çinko borat (ZB), bor fosfat, admontit (ADM), trimetil borat (TMB), sepiyolit, trifenil fosfat (TFF), antimon trioksit (ANT) ve alüminyum trihidrat (ATH) katkılı 64 farklı PVC kablo kompozisyonu oluşturularak sınırlayıcı oksijen indeksi (LOI) testleri ile yanma özellikleri belirlenmiştir. Sinerjik etki değerlendirmesi neticesi ile alev geciktirici özellikleri iyileştirilmiş 16 farklı kompozit kombinasyonu belirlenmiştir. Test sonuçlarına göre katkısız, referans PVC kablonun LOI değeri, % 22.20 iken; matriks malzemesine % 2 trimetil borat ve % 2 antimon katkısı ile bu değer % 30.20'ye yükseltilerek en iyi sonuç elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cables often used in many areas such as energy and electronics, has been involved in several fire disasters and sometimes contributes to the spread as the source of the fire. According to T.R. Fire Protection Regulations, the use of non-flammable and fire resistant cables has become mandatory in many areas since 2002. Therefore, the need to develop and improve the content of the wide range of uses with flame retardant properties of PVC cables is born. In this thesis, making the production of PVC blended various flame retardant composites were compared. For this purpose boron phosphate synthesized by microwave method was performed to be used as flame retardant. Followed by; zinc borate (ZB), boron phosphate (BF), magnesium borate (ADM), trimethyl borate (TMB), sepiolite, triphenyl phosphate (TFF), antimony trioxide (ANT) and aluminum trihidrate (ATH) doped 64 different PVC cable compositions were formed to determine combustion properties with limiting oxygen index (LOI) test. By the evaluation results of synergistic effects, 16 different combinations of improved flame retardant properties of the composite were determined. According to test results, reference PVC cables' LOI values were while at % 22.20; with 2% addition to matrix material, antimony and trimethyl borate, this value was increased to 30.20% which yielded best results.