Retinoik asit içeren oftalmik emülsiyonların formülasyonu ve yapay gözyaşı olarak in vitro-in vivo değerlendirilmesi
  1. Tez No: 40627
  2. Yazar: HANDAN SELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURŞEN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Kuru göz hastalığı, gözyaşı salgısının azalması veya doğal yapısındaki bozukluklar le ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisinde temel yaklaşım, hastalık Delirtilerinin ortadan kaldırılmasıdır. Göz kuruluğunun asıl tedavisi ise, yapay gözyaşı Dreparatlannm kullamlmasıyla gerçekleştirilir. Yapay gözyaşı formülasyonlan, dinikte yaygın olarak incelenmişlerdir, ancak farmasötik yönden önemleri )elirtilmemiştir. Bu çalışma ile, etken madde olarak all trans retinoik asit içeren )ftalmik emülsiyonların formülasyonu ve yapay gözyaşı olarak in vitro -in vivo İeğerlendirilmesi amaçlanmıştır. 116
Özet (Çeviri)
SUMMARY Dry eye syndrome is characterized by an deficiency of tear secretion or an abnormality of tears nature. The main approach for the therapy of the dry eye state is :o relieve the symptoms. Use of the artificial tear preparations is the basic treatment Df the eye dryness. Artificial tear formulations have been extensively investigated in :linics, but have not been demonstrated relating to the pharmaceutical considerations, rhe goal of this study was to formulate an ophthalmic emulsion containing all trans ?etinoic acid and to evaluate as the artificial tear by in vitro and in vivo tests. 117