Retinoik Asit'in topikal preparatlarının optimizasyonu ve in vitro-in vivo değerlendirilmesi
Optimization of topical preparations of retinoic acid and in vitro-in vivo evaluation
- Tez No: 99462
- Danışmanlar: PROF.DR. NİLÜFER TARIMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
183 ÖZET RETİNOİK ASİTİN TOPİKAL PREPARATLARININ OPTİMİZASYONU VE İN VÎTRO-İN VİVO DEĞERLENDİRİLMESİ Bu çalışmada pratik olarak suda çözünmeyen, hava ve ışığa karşı hassas bir etkin madde olan retinoik asidin siklodekstrinler ile çözünürlüğünün artınlıp, akne tedavisinde kullanılabilecek yeni bir topik preparatınının hazırlanması amaçlanmıştır. Bu amaçla P-siklodekstrin, hidroksi propil B-siklodekstrin, rastgele metillenmiş B-siklodekstrin ve y-siklodekstrin olmak üzere 4 farklı siklodekstrin kullanılarak retinoik asit ile inkluzyon kompleksleri hazırlanmıştır. Elde edilen komplekslerin çözünürlükleri tayin edilmiştir. Kompleks oluşumu; İR spektrumlan, DSC termogramlan ve x-ışmı toz difraktometresi analizleri ile belirlenmiştir. Çözünürlük, İR, DSC ve x-ışını analiz sonuçlarına göre 1:1 molar oranında, modifıye otoklav yöntemi ile P-siklodekstrin kullanılarak hazırlanan inkluzyon kompleksi amaca en uygun bileşik olarak seçilmiştir. Daha sonra bu kompleks ile formülasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Krem ve jel tarzında 2 değişik piyasa preparatı ve bizim tarafımızdan hazırlanan 3 farklı hidrojel ile 3 farklı nemlendirici baz formülasyonlan üzerinde çalışılmıştır. Hazırlanan formülasyonlardan retinoik asidin salımı modifıye Franz hücresi kullanılarak incelenmiştir. Salım deneylerinde selüloz asetat membran kullanılmıştır.184 İn vitro salım profillerine göre seçilen hidrojel ve nemlendirici baza ait 2 ayn preparatın klinik çalışmaları gönüllü akne vulgaris hastaları üzerinde Ankara üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dalı'nda gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda nemlendirici baz sıvağı içinde retinoik asit-P- siklodekstrin kompleksi içeren F5B kodlu formülün piyasa preparatlanna göre çok daha etkin olduğu ve yan etki göstermediği saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Retinoik asit, siklodekstrin, inkluzyon kompleks, akne vulgaris, yan-katı formülasyon, in vitro salım, klinik çalışma
Özet (Çeviri)
185 SUMMARY OPTIMIZATION OF TOPICAL PREPARATIONS OF RETINOIC ACID AND IN VTTRO-IN VIVO EVALUATION In this study, the solubility of retinoic acid, which is practically insoluble in water and sensitive to air and sunlight has been studied to increase by cyclodextrins to prepare a new topical preparations for acne treatment. For this purpose 4 different types cyclodextrins as P-cyclodextrin, hydroxypropyl-P-CD, randomyl methylated p-cyclodextrin and y-cyclodextrin were used and the inclusion complexes of retinoic acid with these cyclodextrin's were prepared. Then the solubility of the complexes were determined. The formulation of complexes were defined by the IR spectrums, DSC thermograms and X-Ray powder diffractometry analyses. According to the solubility, IR, DSC and X-Ray analyses results the inclusion complex which has prepared using P-cyclodextrin by modified autoclave method in 1 : 1 molar ratio was choosen the most suitable compound. After that the formulation studies has been carried out with this choosen complex. The studies has been carried out on 2 types of commercial preparations which are in gel and cream form and 3 different types of hydrogel and 3 different types of moisturizing cream base formulations which is prepared by us. The release of retinoic acid from the formulations was also investigated by using modified Franz cell with cellulose acetate membrane.185 SUMMARY OPTIMIZATION OF TOPICAL PREPARATIONS OF RETINOIC ACID AND IN VTTRO-IN VIVO EVALUATION In this study, the solubility of retinoic acid, which is practically insoluble in water and sensitive to air and sunlight has been studied to increase by cyclodextrins to prepare a new topical preparations for acne treatment. For this purpose 4 different types cyclodextrins as P-cyclodextrin, hydroxypropyl-P-CD, randomyl methylated p-cyclodextrin and y-cyclodextrin were used and the inclusion complexes of retinoic acid with these cyclodextrin's were prepared. Then the solubility of the complexes were determined. The formulation of complexes were defined by the IR spectrums, DSC thermograms and X-Ray powder diffractometry analyses. According to the solubility, IR, DSC and X-Ray analyses results the inclusion complex which has prepared using P-cyclodextrin by modified autoclave method in 1 : 1 molar ratio was choosen the most suitable compound. After that the formulation studies has been carried out with this choosen complex. The studies has been carried out on 2 types of commercial preparations which are in gel and cream form and 3 different types of hydrogel and 3 different types of moisturizing cream base formulations which is prepared by us. The release of retinoic acid from the formulations was also investigated by using modified Franz cell with cellulose acetate membrane.