Ankara ilindeki hastane ve eczane eczacılarının iş doyumuna yönelik bir araştırma
- Tez No: 40628
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL ÜSTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Eczacılık hizmetlerinin kalitesi, hizmeti veren kişilerin iş hayatı kaliteleri ile de ilişkilidir ve kişilerin iş hayatı kalitesi iş doyumlarına bağlıdır. İş doyumu, kişinin işinden dolayı olumlu duygular içinde mutlu olmasıdır. Araştırmanın amacı, Ankara ilindeki hastane ve eczane eczacılarının iş doyumlarının irdelenmesidir. Ankara ilindeki 107 hastane eczacısından ve 42 eczane eczacısından sağlanan bilgiler kullanılmıştır. Konu ile ilgili bilgiler, eczacılara tek tek ulaşarak, kişilerin anket formlarını doldurmaları ile elde edilmiştir. Veriler elle çözümlenmiş ve yorumlanmasında ki-kare ve iki yüzde arasındaki farkın önemlilik testleri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir; a- Hastane ve eczane eczacılarının iş doyumları arsında fark vardır. Eczane eczacılarının yaptıkları işten daha çok memnundurlar. b-Sağlık Bakanlığı, Üniversite ve SSK hastanelerinde çalışan eczacıların iş doyumları birbirinden farklı değildir. Fark, diğer hastaneler grubundan kaynaklanmaktadır. Belediye, TCDD, Milli Savunma Bakanlığı ve özel hastanelerde çalışan eczacılar daha çok doyum sağlamaktadırlar, c- Eczacılar meslek dallarını şartlardan dolayı seçmişlerdir, d- Eczacı gruplarının kişilik yapıları arasında fark yoktur, e- Eczacılar görev, yetki ve sorumluluklarını tecrübe ile öğrenmektedirler, f- Hastane eczacılarının aylık geliri genel iş doyumunu etkilerken, eczane eczacılarının ortalama aylık gelirleri genel iş doyumunu etkilememektedir, g- Hastane eczanesinin yönetim stili iş doyumunu etkilemektedir, h- Gelecek güvencesi iş doyumunu etkilememektedir, i- İşten duyulan genel hoşnutluk, her iki grup eczacıların geleceğe ait planları etkilemektedir. j-Eczacıların meslek örgütlerinden beklentileri farklılık göstermektedir. Eczane eczacıları haksız rekabetin önlenmesi, hastane eczacıları ise özlük haklarını iyileşmesi yönünde beklenti içindedirler. 57
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET ( SUMMARY ) Quality of pharmaceutical services depends on the work life quality of pharmacists. One of the criteria of work life quality is, employer's job satisfaction. Employer's job satisfaction can be described as one's positive feelings towards his job. The aim of the study is, to find out job satisfaction of hospital and community pharmacists, who are working in Ankara. We talked to 107 hospital and 42 community pharmacists. Data were collected with survey method and analysis were made with chi-square and difference between two proportions statistical tests. Findings are as follows; a- Community pharmacists are more satisfied than hospital pharmacists. b- Job satisfaction of pharmacists are different among hospital groups. c- Pharmacists have chosen their working field mostly because of the conditions they are under. d- Pharmacists' personality does not have any effect on their job satisfaction. e- Pharmacists, mostly learn their responsibilities and competence by their own experience. f- Hospital pharmacists job satisfaction is effected by salary while community pharmacists' does not. g- Management style of hospital pharmacy effects job satisfaction of hospital pharmacists. h- Future security, does not have any effect on job satisfaction of both pharmacist groups. i- Level of job satisfaction effects the future plans of both pharmacist groups. j- Pharmacists expectations from professional administration are different. 58