Yeni tiyenotiyofen türevlerinin sentezi ve özelliklerinin incelenmesi
Syntheses and analyses of new thi̇enothi̇ophene deri̇vati̇ves
  1. Tez No: 406275
  2. Yazar: ZÜBEYDE YEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET ÖCAL, PROF. DR. TURAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Yakın geçmişte ve günümüzde ilgi odağı olan ve gelecekde de popülerliğini korumaya devam edecek olan organo-elekronik moleküllerin sentezi dünya çapında birçok grup tarafından çalışılmaktadır. Şuan kullanılan anorganik temelli elektronik cihazların yerini, daha ucuz, daha uzun ömürlü, daha esnek, daha kolay işlenebilen organik temelli cihazlar almaya başlamıştır. Tiyenotiyofen ve onların iletken polimer türevleri lineer olmayan optik materyallerin dizaynında, manyetik ve fotosensitiv reseptör yapımında, bazı sensörlerde, elektrokromik cihazlarda (ECD), organik elektrolüminesant cihazlarda (organic ligth emitting diode) (OLED), elektronik devrelerin temel parçaları olan transistörlerde(field effect transistor) (OFET), ısığı doğrudan elektrik akımına dönüstüren(fotovoltaik) bir araç olan güneş pillerinde kullanım alanı bulmaktadırlar. Bu çalışmada, organo-elektronik temelli moleküller, grubumuz tarafından geliştirilen monoketondan P4S10 ile halka kapama yöntemi kullanılarak sentezlenmiştir. 3-bromo tiyofenden yola çıkılarak elde edilen monoketonun 3 pozisyonundan furan grubu içeren tiyeno[3,2-b]tiyofen türevi elde edilmiştir. Kolon kromotografisi ile saflaştırılıp, CV (cyclic voltametry) ölçümleri alınarak, elektrokromik özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Synthesis of organo-electronic molecules has garnered significant attentions worldwide and remain a popular choice to work on among the research communities. In compare to conventional electronic device organic electronic device has low fabrication cost and they are easy to prepare, and suitable for fabricating flexible devices. Thieno thiophene and conducting polymers derived from them are widely used in designing and constructing magnetic and photosensitive receptors, sensors, electrochromic devices (ECD), organic ligth emitting diodes (OLED), field effect transistors (FET) which are the basic components of electronic circuits, and solar cells which convert sunlight to electrical current (photovoltaic). In this study, organo-electronic-based molecules were synthesized by ring closure method using P4S10, the monoketone developed by our group. thieno [3,2-b] thiophene derivatives of 3 position the furan group containing are obtained that the monoketone is obtained starting from 3-bromo thiophene. The products are purified by column chromatography and characterized by NMR and other spectroscopic methods. The electronic properties are investigated by cyclic voltammetry.