Formaldehit içermeyen yeni nesil ahşap kompozit yalıtım malzemesi
New generation wood composite insulation material without formaldehyde
  1. Tez No: 506705
  2. Yazar: HASAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ağaç İşleri, Mühendislik Bilimleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Engineering Sciences, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bu çalışmanın amacı; ahşap levha ürünlerinin üretiminde formaldehit içerikli tutkallar yerine, bağlayıcı olarak bir izolasyon malzemesi olan polistren (strafor) kullanımı ile formaldehit içermeyen, dayanıklılığı yüksek ve iyi bir yalıtım özelliğine sahip yeni bir ahşap kompozit malzeme üretmektir. Çalışmada ağaç türleri olarak, Doğu Kayını, Melez Kavak, Sakallı Kızılağaç, Sarıçam ve Doğu Ladini seçilmiştir. Farklı yoğunluk değerlerine sahip 6 polistren türü kullanılmıştır. Geleneksel kontrplak levhaların üretiminde üre formaldehit tutkalı kullanılmıştır. Levhaların üretiminde kurutma işleminin etkisini belirleyebilmek için grupların yarısına teknik kurutma işlemi uygulanmış diğer yarısı ise doğal olarak oda koşullarında %12 rutubete ulaştıklarında üretime alınmıştır. 2 mm kalınlığı olan kaplamalardan 3 farklı pres süresi ve sıcaklığı kullanılarak 3 tabakalı levhalar üretilmiştir. Üretilen levhaların mekanik özelliklerinden TS EN 314'e göre çekme-makaslama direnci, TS EN 310'a göre eğilme direnci ve elastikiyet modülü; fiziksel özelliklerinden TS EN 317'ye göre kalınlık artışı ve su alma, TS EN 322'ye göre denge rutubeti miktarları, TS EN 323'e göre yoğunluk, ASTM C 518 & ISO 8301'e göre de ısıl iletkenlik katsayıları belirlenmiştir. Genel olarak en iyi teknolojik özellikler, düşük yoğunluktaki polistrenlerden kayın kaplamalar kullanılarak üretilen levhalarda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to produce a new wood composite material with high strength and insulating properties by using insulating material called as polystren (styrofoam) instead of formaldehyde based adhesives as bonding material. Five wood species (beech, poplar, alder, pine, spruce), six polystyrene species with different density values were used in this study. Urea formaldehyde resin was used in conventional plywood panels manufacturing as adhesive. Technical drying was applied half of the test groups, while the other group was conditioned until reach to 12% equilibrium moisture content at room temperature as natural before manufacturing process to determine the effect of drying. Three-ply panels were produced from 2 mm thick veneers as using three different pressing times and temperature. Some mechanical properties such as shear strength, bending strength, modulus of elasticity of the panels were conducted according to TS EN 314-1, TS EN 310, respectively. Physical properties such as thickness swelling and water absorption, equilibrium moisture content, density and thermal conductivity were determined according to TS EN 317, TS EN 322 and TS EN 323, ASTM C 518 & ISO 8301, respectively. In general, the best technological properties were obtained from panels produced with low density polystyrene using beech veneers.