An integrated methodology with data mining techniques for retail industry
Perakende sektörü için veri madenciliği teknikleriyle bütünleştirilmiş bir metodoloji
  1. Tez No: 406303
  2. Yazar: İNCİ ELİF SAĞLAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TUĞBA EFENDİGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Son on yıl içerisinde, teknolojik gelişmelerle birlikte data toplama ve depoma araçları inanılmaz bir biçimde ilerlemiş ve bunula birlikte organizasyonlar büyük miktarda verilerle uğraşmak zorunda kalmışlardır. Özellikle perakende endüstirisi büyük miktarda veri üretme açısından başta gelen sektörlerdendir. Böylece, Veri Madenciliği, bu büyük miktarda veriden anlamlı bilgi çıkarmak için iyi bir çözüm olmuştur. Bu çalışma, veri madenciliği metodolojisi kullanarak bir perekende firmasının mağazalarını gruplandırmayı amaçlamaktadır. Mağazaları personel maliyeti benzerliklerine göre sınıflandırmak için çeşitli veri madenciliği teknikleri uygulanmıştır. Öncelikle, önde gelen kümeleme tekniklerinden K-means algoritması uygulanmış, fakat kullanılan veri setinin ve problemin yapısından kaynaklı bir takım problemlerin üstesinden gelinememiştir. K-means algoritmasında karşılaşılan problemleri aşmak için Random Forest ve K-medoids algoritmalarından oluşan bütünleşmiş bir yöntem ortaya koyulmuştur. Bu algoritmalar Weka ve R gibi istatistiksel bilgisayar programlarında çalıştırılmıştır. Bu çalışma tekstil endüstrisinde hizmet gösteren bir perakende firması olan LC Waikiki' de yürütülmüştür. Firma Türkiye ve birçok ülkede büyük bir mağazalar zincirine sahip olmasına rağmen, İstanbul' daki 85 mağazayı içeren pilot bir uygulama bu çalışmada ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Over the past decade, organizations has struggled with huge amount of data since advanced data collection and storage tools have unprecedentedly been improving along with technology. Particularly, retail industry is the leading sector in terms of generating a vast number of transaction data. Hence, Data Mining is a good solution for extracting useful knowledge from the collected data. This study aims to cluster stores of a retail company by using data mining methodology. Various data mining techniques have been applied to group stores according to similarities of personnel cost. Initially, K-means which is a prominent clustering algorithm was applied for clustering, however it could not cope with particular problems due to nature of data and the problem. For this reason, an integrated methodology including Random Forest and K-medoids is proposed to overcome the faced problems in K-means application. Statistical software programs, Weka (3.6) and R (3.1.2), were used to run these algorithms. The study was carried out in LC Waikiki which is a large retail company serving in textile industry. Although the company has a great number of stores throughout Turkey and several countries, a pilot study including 85 stores in İstanbul is considered for the applications.