Investigation of upconversion mechanism in ho3+ doped CsCdCl3 crystal
Ho3+ katkılı CsCdCl3 kristalinde yüksek enerjiye dönüşüm mekanizmasının araştırılması
- Tez No: 406304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA DEMİRBİLEK, ÖĞR. GÖR. MURAT ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
C3v ile D3d simetrilerini birlikte barındıran AMX3 yapısındaki CsCdCl3 kristali, bağlaşım yapısı bakımından katkı iyonu ile barındırıcı kristal örgüsü etkileşimini inceleme konusunda, gerek enerji transferi gerekse yüksek enerjiye dönüşüm mekanizmasının araştırılması için kullanılabilir bir kristaldir. Bu çalışmada, Ho3+ katkılı CsCdCl3 kristalleri Bridgman-Stockbarker metoduyla büyütülmüş, optik spektrum ölçüm setinde düşük sıcaklıkta emisyon ve uyarı spektrumları alınmıştır. Elde edilen sonuçlar grup teori (simetri yasaları) dikkate alınarak incelenmiş ve deneysel imkânlarımızın elverdiği ölçüde, bu kristalde Ho3+ iyonuna ait enerji seviyeleri belirlenmiş, enerji transfer ve yüksek enerjiye dönüşümün varlığı hakkında bazı testler yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda CsCdCl3 kristalinde Ho3+ iyonunun kabaca enerji seviyeleri belirlenmiştir, ancak teknik imkânlar dâhilinde her bir merkezi birbirinden ayıracak hassasiyette seviyelerin belirlenmesi mümkün olmamıştır. Diğer taraftan bir enerji seviyesi için kristal örgü ile Ho3+ iyonu arasında enerji transferi olduğuna dair net bir sinyal gözlemlenirken Xe-Lamba ve power LED'ler kullanılarak yapılan denemelerde herhangi bir yüksek enerjiye dönüşüm sinyali gözlenememiştir.
Özet (Çeviri)
CsCdCl3 crystal belongs to the perovskit type AMX3 family, has got a suitable array structure in terms of investigation for both energy transfer and upconversion processes in subject of the interactions between dopant ion and host crystal lattice and this crystal contains both C3v and D3d symetry properties together. In this study, Ho3+ doped CsCdCl3 crystal has been grown by Bridgman-Stockbarger method, and its emission and excitation spectrums are taken on the optical spectroscopy measurement setup in our laboratory. The results obtained from our measurements are analyzed by using group theory, and as long as our opportunities permit, electronic energy levels of Ho3+ ions in this crystal are determined. Some tests are performed in terms of investigation energy transfer and upconversion mechanism. Hereby, energy levels of the Ho3+ in CdCl3 crystal are determined roughly, but a separation of the energy levels of every center was not possible within our experimental possibilities. On the other hand, is a clear signal between the electronic energy levels of the crystal lattice and an energy level of the Ho3+ ion identified which proves an energy transfer; but no signal is detected about an upconversion process.