Multi criteria decision making techniques in environmental impact assessment
Çevre etki değerlendirmesinde kullanılan çok kriterli karar verme teknikleri
- Tez No: 686812
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ZİYA ULUKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Endüstriyel emisyonlar, atıkların yetersiz bertarafı, madencilik, ormansızlaşma, artan fosil yakıt kullanımı ve tarımsal faaliyetler nedeniyle çevre kirliliği hızla artmakta ve modern dünyanın en ciddi sorunlarından biri haline gelmektedir. İnsanlar, yaşam kalitesine olumsuz etkileri nedeniyle kirli şehirlerde yaşamaktan kaçınmaya çalışmaktadır. Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) tekniklerinin kullanılması, tüm alternatifler arasından en uygun seçeneğin seçilmesinde kilit bir rol oynadığından, bu çalışma büyük şehirleri en az kirli olandan en kirli olana doğru sıralamak için karma bir ÇKKV yöntemi önermektedir. Çalışmada, niteliksel ve niceliksel verileri yorumlamadaki üstün yeteneği nedeniyle, Sezgisel Bulanık (SB) kümeler kullanılmakta ve bu kavramların bazı önemli özellikleri incelenmektedir. Çalışmada yer verilen entegre yöntem, kirlilik türlerinin ağırlıklarını belirlemek için SB ortamında kullanılan Basit Toplamlı Ağırlıklandırma (SB-BTA) yöntemi ile büyük şehirleri sıralamak için SB ortamında kullanılan PROMETHEE tekniğini birleştirir. Sıralama aşamasında, klasik PROMETHEE'nin SB ortamında değiştirilmesi ve iyileştirilmesi doğru bir şekilde uygulanmaktadır. Belirsiz bir ortamda, hem nicel hem de nitel faktörlerle ilgilenen bir Grup Karar Verme (GKV) süreci geliştirilmektedir. Önerilen metodolojinin etkinliği ve uygulanabilirliği, büyük şehirlerdeki gerçek çevre kirliliği verileriyle sayısal olarak gösterilmiş ve çalışma SB-PROMETHEE yönteminin çevre kirliliği probleminde verimli bir yöntem olarak kullanılabileceğini TOPSIS gibi diğer bazı ÇKKV tekniklerle karşılaştırılarak göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the industrial emissions, poor disposal of wastes, mining, deforestation, increased use of fossil fuels and vicious agricultural activities, environmental pollution rapidly arises and becomes one of the most serious problems of the contemporary world. Humanity tries to abstain from living in polluted cities because of its effects adversely to quality of life. As the utilization of Multi-Criteria Decision Making (MCDM) techniques plays a key role in choosing the most suitable option between all feasible alternatives, this work proposes a hybrid MCDM method to rank the major cities from the least polluted to the most polluted according to the types of pollution. Owing to the capability to tackle imprecise and uncertain decision information, Intuitionistic Fuzzy (IF) sets are employed as well as some of the important properties of these concepts are studied. An integrated method combines IF Simple Additive Weighting (IF-SAW) for determining the weights of the types of pollution and IF Preference Ranking Organization Method for Enrichment Evaluations (PROMETHEE) technique for ranking the major cities. In ranking phase, modification and improvement of classical PROMETHEE into the IF environment is accurately implemented. A Group Decision Making (GDM) process which deals with both quantitative and qualitative factors in an uncertain environment is developed. The effectiveness and applicability of the proposed methodology is numerically illustrated with real world data of environmental pollution in major cities and the study showed that IF-PROMETHEE method could be used in environmental pollution problem as an efficient method.