Doğal atık adsorbanlar kullanarak sulardan toksik metal giderimi
The removel of heavy metals from waste water using natural adsorbents
- Tez No: 406387
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERİF TARGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ağır metallerin yol açtığı su kirliliği ciddi çevresel problemlere yol açmakta ve canlılar üzerinde öldürücü etkileri olmaktadır. Bunlardan özellikle Pb2+ ortamda düşük miktarda bulunsa bile canlılar üzerine olumsuz tesirlere sahiptir ve belli bir değerin üzerinde bulunursa toksik etki gösterir. Bu yüzden atıkların çevreye salınmadan önce metal iyonlarının ortamdan uzaklaştırılması önemlidir. Ağır metallerin giderimi için günümüzde yaygın olarak kullanılan yöntemlerden birisi de ağır metallerin adsorpsiyonudur. Son yapılan çalışmalarda doğal atık adsorbanların kullanılması, düşük maliyet ve çevreye katkı sağlaması açısından öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, limon kabuğu, enginar yaprağı ve bakla kabuğu sulu çözeltilerden kurşunun giderilmesi için doğal adsorban olarak kullanılmıştır. Doğal adsorbanlar ile metalin bağlama kapasitesi için optimizasyon çalışmalarının ilk aşamasında optimum temas süresi belirlendi. Bu amaçla, Pb2+ iyonu içeren çözeltiler ile, limon kabuğu, enginar yaprağı ve bakla kabukları farklı sürelerde muamele edildi ve limon kabuğu için optimum süre 60 dk, enginar ve bakla kabukları için optimum süre 10 dk olarak tespit edildi. Daha sonra adsorbanların metal bağlama kapasitesi üzerine pH, sıcaklık ve Pb 2+ iyonu derişiminin etkileri incelendi. Ayrıca, adsorpsiyon çalışmalarında elde edilen sonuçların Freundlich, Langmuir ve diğer adsorpsiyon izotermlerine uygunluk analizleri de araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Water contamination which is caused by heavy metal leads to serious environmental problems and ıt has lethal effects on living organisms. Even ıf particularly Pb2+ is found in the low portion in the environment, It has negative effects on the living organisms and if it is above of a certain dergree, ıt shows a toxic effect. Therefore, before being released of waste to the environment, the removal of the metal ions from environment is significant. One widely used method today for the removal of heavy metals in the use of natural waste is adsorbent in studies of heavy metals. According to the last studies, the usage of natural waste absorbent is seen more convenient in terms of providing contribution to environment and low cost. In this study, in order to clear Pb from aqueous solution bean, lemon and artichoke Shells is used as natural adsorbent. In the first process of the studies of optimisation for the natural adsorbent which is prepared and the capacity of metal adsorbation, the optimum contact time is determined. For this reason, natural adsorbents and the solutions which contain Pb2+ ion is treated in different times and the optimum time is determened as for lemon shells; 60 minutes, for artichoke and bean shells 10 minutes. Then the effects of the concentration of Pb ion pH and heat over the capacity of metal adsorbtion of natural adsorbent are researched. In addition, the analysis results which is obtained in the adsorbtion studies are researched in terms of the convenience to the isotherm of Langmuir and Freundlich.