Doğal atık adsorbanlar kullanılarak sulardan kurşun ve kadmiyum (Pb2+, Cd2+) gideriminin araştırılması
Removal of lead and kadmiyum(Pb2+, Cd2+) from waters using naturalwaste adrorbant
  1. Tez No: 436386
  2. Yazar: SEMA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF TARGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ağır metallerin yol açtığı su kirliliği ciddi çevresel problemlere yol açmakta ve canlılar üzerinde öldürücü etkileri olmaktadır. Bunlardan özellikle Pb2+ ve Cd2+ ortamda düşük miktarda bulunsa bile canlılar üzerine olumsuz tesirlere sahiptir ve belli bir değerin üzerinde bulunursa toksik etki gösterir. Bu yüzden atıkların çevreye salınmadan önce metal iyonlarının ortamdan uzaklaştırılması önemlidir. Atık gideriminin artan sorunları, kestane kabuğu gibi doğada bulunan çevreyi kirletmeyen atık biyoadsorbanların kullanılmasını atık su arıtımı için uygun malzemelerden biri haline getirmiştir. Bu işlem için seçimli, ucuz, toksik olmayan, biyoadsorbanların kullanılması diğer yöntemlere göre hem daha ekonomik hem de daha doğa dostudur. Bitkisel atık ve artıklar, çeşitli gıda süreçlerinde işlem artığı olarak fazla miktarda açığa çıkmaktadır. Bu atık ve artıkların uygun şekilde değerlendirilmesi ülke ekonomisi ve çevre kirliliğini önleme açısından oldukça önemlidir. Bu amaçla, Pb(II) ve Cd(II) iyonlarını içeren çözeltiler ile kestane kabukları farklı sürelerde muamele edildi ve Pb(II) çözeltisi için optimum süre 10 dk, Cd(II) için optimum süre 60 dk olarak tespit edildi. Daha sonra adsorbanın metal bağlama kapasitesi üzerine adsorban miktarı, pH, sıcaklık ve Pb(II) ve Cd(II) iyonları derişimlerinin etkileri incelendi. Ayrıca, adsorpsiyon çalışmalarında elde edilen sonuçların Freundlich, Langmuir izotermlerine uygunluk analizleri ve adsorpsiyon kinetiği de araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Water pollution caused by heavy metals are lethal effects on living organisms and leads to serious environmental problems. Although these particular low amount of Pb2+ and Cd2+ environment has negative effects on living organisms and even if over a certain value shows no toxic effects. Therefore, the removal of the metal ions prior to release into the environment of waste is significant. The growing problem of waste removal, waste polluting the environment as found in nature has become one of the chestnut shell material suitable for the use of biyoadsorbent wastewater treatment. Alternatives to this process, inexpensive, non-toxic, the use of biyoadsorbent more environmentally friendly and more economical than other methods as well. vegetable waste and residues, is revealed as no more than the amount of various food processing process. This residual waste and proper evaluation of the country's economy is very important in terms of prevention and environmental pollution. For this purpose, Pb2+ and Cd2+ urchin shells with a solution containing ions was treated in different periods and Pb2+ optimum period of 10 min to a solution, Cd2+ The optimal time for was found to be 60 min. Then, the amount of adsorbent adsorbent onto the metal binding capacity, pH, temperature and Pb2+ and Cd2+ ions were investigated the effects of concentration. In addition, the results obtained from adsorption studies Freundlich, Langmuir isotherm conformity analysis and adsorption kinetics were also investigated.