İlköğretim Fen ve Teknoloji dersi 7. sınıf 'ışık' ünitesinin öğretiminde kavram karikatürleri kullanımının öğrencilerin akademik başarıları, sorgulayıcı öğrenme becerileri algıları ve motivasyonları üzerine etkisi
Effect of the use of concept cartoons on academic achievement, inquiry learning skills perceptions and motivation of students during education at the primary school 'light' unit 7th grade science and technology course
  1. Tez No: 406390
  2. Yazar: ŞULE SAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ŞAŞMAZ ÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Günümüzde hızla artan bilgi ve gelişen teknolojiye bağlı olarak eğitim-öğretim anlayışında da değişimler yaşanmaktadır. Öğrenciler eğitim-öğretim sürecinde; aktif, karşılaştıkları olaylar karşısında düşünen, araştıran, sorgulayan ve edindikleri bilgileri kendileri yapılandıran bireyler olarak sorumluluklar almaktadırlar. Bu niteliklerin bireylere kazandırılmasında farklı yöntem ve tekniklerin kullanıldığı Fen eğitiminin büyük bir rolü olduğu söylenebilir. Fen eğitiminde kullanılan bu yöntem ve tekniklerden biri de kavram karikatürleridir. Kavram karikatürleri bilimsel bir olay veya durumla ilgili öğrencilere alternatif görüşler sunan görsel araçlardır. Problem çözme becerilerini geliştirme, derslere olan motivasyonu arttırma, sorgulayıcı bakış aşısı kazandırma gibi birçok kazanım elde edilmesini sağladığı düşünülen kavram karikatürleri, bireylerin derse aktif katılımını teşvik eden yenilikçi bir tekniktir. Bu bağlamda çalışmada; ilköğretim Fen ve Teknoloji dersi 7.sınıf 'Işık' ünitesinin öğretiminde kavram karikatürleri kullanımının öğrencilerin akademik başarıları, sorgulayıcı öğrenme becerileri algıları ve motivasyonları üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 2013-2014 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde Manisa ilinin Kula ilçesinde bulunan Vali Muzaffer Ecemiş Ortaokulu'nda gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu bu okulda öğrenim görmekte olan 30 deney grubu, 28 kontrol grubu olmak üzere toplam 58 öğrenci oluşturmuştur. Deney grubunda 'Işık' ünitesi kavram karikatürleri destekli işlenirken, kontrol grubunda mevcut öğretim programıyla işlenmiştir. Araştırma 4 ders saati ön test uygulamaları, 20 ders saati deneysel uygulamalar ve 4 ders saati son test uygulamaları olmak üzere toplam 28 ders saatinde gerçekleştirilmiştir. Son test uygulamalarından 1 hafta sonra yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada deneme modellerinden biri olan ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubu öğrencilerine 7. Sınıf 'Işık' ünitesine yönelik hazırlanan 'Akademik Başarı Testi', 'Sorgulayıcı Öğrenme Becerileri Algısı Ölçeği' ve 'Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği' ön test-son test olarak uygulanmıştır. Bununla birlikte öğrenciler ile ilgili bilgi sahibi olmak amacıyla 'Kişisel Bilgi Anketi' kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilen analizinde SPSS 17 paket programından yararlanılmıştır. Bununla birlikte alt problemlerin verilerinin analizleri için t-testi ve varyans analizi yapılmıştır. Analizlerin sonuçlarına göre; kavram karikatürlerinin kullanıldığı deney grubu öğrencileri ile mevcut öğretim programın uygulandığı kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarıları arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı tespit edilmiştir (p>.05).
Özet (Çeviri)
Nowadays, in connection with the fast increase in knowledge and developments in technology, the understanding of education-learning also undergoes changes. Students undertake responsibilities as individuals with the ability to be active, to account for the circumstances encountered, research, question, and structurize the obtained knowledge throughout the education-learning process. Science education can be said to have a great role in earning these properties to individuals by implementing various methods and techniques. One of such methods and techniques used in science education is the concept cartoon. Concept cartoons constitute visual tools that present students with alternative views on a scientific occurrence or condition. Concept cartoons, which are thought to bring up various gains such as development of problem solving skills, increasing motivation in courses, acquiring a questioning view, is an innovative technique that promotes active involvement during classes. In this regard, the study aims to identify the effect of the use of concept cartoons on academic achievements, inquiry learning skills perceptions and motivation of students during education at the primary school“Light”unit 7th grade science and technology course. The study was conducted at the Manisa region Kula districts Vali Muzaffer Ecemis Secondary School during the second semester of 2013-2014 academic year. The workgroup of this study included a total of 58 students, 30 of which were in the experiment group and 28 were in the control group. While the“Light”unit was studied with the aid of concept cartoons in the experiment group, it was studied using the present curriculum in the control group. The study was performed throughout a total of 28 course hours, of which 4 course hours included pre-test applications, 20 course hours included experimental applications, and 4 course hours included post-test applications. Semi-structured interviews were conducted one week after the post-test applications. The study uses one of the experiment models - the semi-experimental pattern with pre-test/post-test control group. Students of experimental and control groups were given an“Academic Achievement Test”, a scale for“Inquiry Learning Skills Perceptions”and a questionnaire for“Motivation toward Science Learning”in relation to the 7th grade“Light”unit in terms of pre-test and post-test. Therewith, a“Personal Information Survey”was implemented to gather information about the students. SPSS 17 pack software was used to analyze data obtained during the study. Therewith, the t-test and variance analysis were used to evaluate the data of sub-problems. According to the analysis results, no significant difference in academic achievement of the students in experiment group implementing the concept cartoons and students of control group implementing present curriculum was found (p>.05).