Grafların komşu rupture derecesi
Neighbor Rupture Degree of Graphs
  1. Tez No: 406391
  2. Yazar: FERHAN NİHAN ALTUNDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKŞEN BACAK TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Zedelenebilirlik, ileti ¸sim baglantıları veya bazı merkezlerin bozulmasından sonra ileti ¸sim ˘ kesilene kadar agın dayanıklılı ˘ gını gösterir. Bir casus a ˘ gında bir casus veya istasyon ele ˘ geçirilirse kom¸su istasyonlarda tehlike altındadır. Bir zedelenebilirlik parametresi olan kom¸su rupture derecesi casus agın zedelenebilirli ˘ ginin hesaplanmasında kullanılabilir. Tam graf ˘ olmayan baglantılı bir ˘ G grafının kom¸su rupture derecesi, G grafının herhangi bir subversion stratejisi S, G/S grafının bile ¸sen sayısı ω(G/S) ve G/S grafının en büyük boyutlu bile ¸seninin tepe sayısı c(G/S) olmak üzere; Nr(G) = max{w(G/S) − |S| − c(G/S) : S ⊂ V (G), w(G/S) ≥ 1} olarak tanımlanmı ¸stır. Bu tezde, minimum sayıdaki ayrıt ile mümkün olan maksimum baglantılılık(connectivity) sayısına sahip graf sınıflarından olu ¸san Harary grafının kom¸su ˘ rupture derecesi bulunmu¸stur.
Özet (Çeviri)
The vulnerability shows the endurance of the network until the communication collapse after the breakdown of certain stations or communication links. If a spy or a station is invaded in a spy network, then the adjacent stations are treacherous. A vulnerability parameter the neighbor rupture degree can be used to obtain the vulnerability of a spy network. The neighbor rupture degree of a noncomplete connected graph G is defined to be Nr(G) = max{w(G/S) − |S| − c(G/S) : S ⊂ V (G), w(G/S) ≥ 1} where S is any vertex subversion strategy of G, w(G/S) is the number of connected components in G/S, and c(G/S) is the maximum order of the components of G/S. In this thesis, the neighbor rupture degree of Harary graphs which are the maximum possible connectivity with the minimum number of edges are obtained.