Spodumenin lüminesans ve optik soğurma özelliklerinin incelenmesi
Investigation of luminescence and optical absorption properties of spodumene
  1. Tez No: 406394
  2. Yazar: GİZEM SAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RANA KİBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Spodumen (LiAlSi2O6), doğada yaygın olarak bulunan, yüksek lüminesans şiddetine sahip olan ilgi çekici bir mineraldir. Renksiz, sarı (tribhane), pembe (kunzite), lila ve yeşil (hiddenite) olmak üzere farklı renklere sahiptir. İçerdiği safsızlık elementlerinden dolayı fiziksel ve kimyasal özellikleri bakımından farklılıklar göstermektedir. Bu çalışmada spodumen mineralinin fiziksel ve yapısal özellikleri lüminesans ve diğer teknikler kullanılarak incelenmiştir. Bu amaçla örneklerin madde analizi yaptırılıp içerikleri belirlenmiştir. 50-400 oC sıcaklık aralığında termolüminesans (TL), 200-1000 nm arasında radyolüminesans (RL) spektrumları alınmıştır. Ayrıca elektromanyetik spektrumun görünür bölgesinden yakın kızılötesine kadar olan bölgedeki (200-2000 nm) optik davranışlarını incelemek amacıyla optik soğurma spektrumları incelenmiştir. Elde edilen TL spektrumlarından yola çıkarak tüm örnekler için, farklı metotlar kullanılarak, (Başlangıç Artış, Farklı Isıtma Hızları, Chen ve Bilgisayarlı Işıma Eğrisi Ayrıştırma Metotları) termolüminesans kinetikleri (E, s ve b değerleri) hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Spodumen (LiAlSi2O6), situated extensively in nature, having high luminescence intensity is a interesting mineral. Spodumen has a variety of colors which is colorless, pink(kunzite), lilac, green and yellow. Due to contained in impurities elements in terms of physics and chemical properties is important natural Stone. In this study, physical and structural properties of spodumene minerals were compared by using luminescence and other techniques. For this purpose, samples were determined contents by analysis of substance. Thermoluminescence (TL) spectra were taken in the temperature range 50-400oC and radyoluminescence (RL) spectra were taken between the 200-1000nm. In addition, optical absorption spectra were examined to investigate the optical laboratuar in the region of the electromagnetic spectrum visible to the near infrared region (200-2000 nm). Based on the obtained TL spectrum for all substance, by using different methods, (Initial Rise, Heating Rate, Chen and Computer glow curve deconvolution methods) kinetic parameters ( E, s and b values) were calculated.