Yenilenebilir kaynaklardan üretilmiş çevre dostu hidrolik yağlarıyla mineral esaslı hidrolik yağların karakteristik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of some characteristic properties of mineral based hydraulic oils against to environmentally friendly hydraulic oils produced from renewable sources
- Tez No: 406393
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ DURUCASU, PROF. DR. ENVER ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Madeni yağların %90-99'luk büyük bir kısmını baz yağ adı verilen ana madde oluşturmaktadır. Madeni yağların hazırlanma ve harmanlanma işlemlerinde ülkemizde baz yağ olarak mineral esaslı petrol kökenli ürünler veya sentetik ürünler kullanılmaktadır. Ülkemize ithalat yoluyla gelen petrol kökenli baz yağlar canlı yaşamı üzerinde olumsuz etkide bulunarak çevrenin kirlenmesinde etkin rol oynarlar. Günümüzde birçok modern güçlü makine ya kısmen ya da tamamen hidrolik mekanizmalarla kontrol edilmektedir. Bu sebepten ötürü biyolojik parçalanabilir, tamamen çevre dostu, kalite seviyesi yüksek ve daha ekonomik alternatif hidrolik sistem yağlarının üretilmesi önem kazanmaktadır ve bu mümkündür. Çevre sorunlarına karşı artan ilgi, yağlayıcılık endüstrisindeki ürünleri daha ekolojik ve çevre dostu olmaya itmiştir. Bitkisel yağlar mineral yağlara kıyasla; çevre dostudur, biyolojik olarak parçalanabilir, tribolojik özellikleri iyidir, yüksek viskozite indeksine sahiptir, yüksek parlama ve yanma noktasına sahiptir, sürtünme katsayıları daha düşüktür, daha az buharlaşma kaybı gösterir, düşük su kirliliği sınıfındadır, sürdürülebilir kaynaklıdır. Bu tezde petrol esaslı mineral baz yağlar ve bitkisel kökenli çevre dostu baz yağlar kullanılarak hidrolik sistem yağları üretilmiş ve bu yağların karakteristik özellikleri kıyaslanmıştır. Bitkisel kökenli hidrolik yağların üretiminde ayçiçeği yağı, fındık yağı ve soya yağı kullanılmıştır. Yağları karakterize eden yoğunluk, kinematik viskozite, viskozite indeksi, parlama noktası, akma noktası, renk, bakır şerit korozyonu, toplam asit sayısı, toplam baz sayısı, sudan ayrılabilme özelliği gibi testler ASTM (American Standards of Testing Methods) Amerikan Standartları Test Yöntemleri ile yapılmıştır. Yapılan testler doğrultusunda, hazırlanan hidrolik yağlarının sanayide kullanılabileceği düşünülmektedir. Hazırlanan bitkisel esaslı hidrolik yağlarının bir kısmı TSE 32 numaralı hidrolik sistem yağı standardını, bir kısmı ise TSE 46 numaralı hidrolik sistem yağı standardını karşılamaktadır.
Özet (Çeviri)
Lubricants' main agent is called base oil and any lubricant contains about 90-99% of base oils and the other part is additives. Today, many modern powerful machines are controlled by hydraulic mechanism either partially or fully. Products in the lubrication industry have been pushed to be more ecologically and environmentally friendly with increasing attention to environmental issues. In Turkey, only mineral-based hydraulic system oils are produced and consumed. Conversely, production of bio-based hydraulic system oils is not done. However, bio-based hydraulic fluids have some better properties in spite of mineral-based hydraulic fluids. Bio-based oils' some properties are superior than mineral oils. Such as; environmentally friendly, biodegradable, good tribological properties, high viscosity index, high flash point, high burning point, low friction coefficient, low volatility, classified as low water pollution, and also they have sustainable source. Additionally, bio-based hydraulic fluids are more economical, approximately 10%, than mineral-based hydraulic fluids. For this purpose, soybean, sunflower, nuts, canola oil can be used that are grown in Turkey conditions. In this thesis, petroleum-based mineral oils and environmentally friendly bio-based oils were used for producing of hydraulic system oils and these products' characteristic properties were compared with each other. Sunflower oil, hazelnut oil, and soybean oil were used for the production of bio-based hydraulic fluids. The characteristic features of these oils, for instance, density, kinematic viscosity, viscosity index, flash point, pour point, colour, copper strip corrosion, total acid number, total base number, demulsibility properties were identified by using ASTM-American Standards for Testing Methods. According to test results, the bio-based products can be used in industry. Some of the products are suitable for TSE 32 hydraulic oil and some of them are suitable for TSE 46 hydraulic oil.