Transformasyon Grafların Komşu Rupture Derecesi
Neighbor Rupture Degree Of Transformation Graphs
- Tez No: 406395
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKŞEN BACAK TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Günümüzün en önemli problemlerinden biri iletişim hatlarının zarar gördükten sonra oluşan zararın en kısa sürede tespit edilmesi ve sorunun mümkün olan en düşük maliyetle giderilmesidir. Bir iletişim ağında bazı merkezlerin veya bağlantı hatlarının bozulmasıyla iletişim kesilene kadar gösterdiği dayanma gücünün ölçümüne ağın zedelenebilirlik değeri denir. Zedelenebilirlik değerinin hesaplanması için iletişim ağı merkezleri grafın tepeleri, bu merkezler arasındaki bağlantılar grafın ayrıtlarına karşılık gelecek şekilde graflar ile modellenebilir. Bu tezin birinci bölümünde zedelenebilirlik ile ilgili temel tanım ve bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde transformasyon graflarda komşu rupture dereceleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important problems of our time, communication networks to be identified as soon as possible after the failure and overcome the problem at the lowest a cost. The vulnerability measures of a communication network shows the resistance of the network after the disruption of some centers or connection lines until a communication breakdown. A communication network is modelled by a graph to measure the vulnerability as stations corresponding to the vertices and communication links corresponding to the edges. In the first part of this thesis about the basic definitions of vulnerability measures and theorems. The second section has investigated the neighbor rupture degree of transformation graphs.