T.Ü. Balkan Yerleşkesi'nin florasının tespiti
The determination of flora in Trakya University Balkan Campus
- Tez No: 406402
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMETTİN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi florasının belirlenmesine yönelik bu çalışma 2013-2014 yılları arasında yapılan arazi çalışmalarında belirlenmiştir. Araştırma alanımızda 77 familya 245 cinse ait 427 takson tespit edilmiştir. Alanda en çok takson içeren familyalar sırasıyla % 15,92'si Asteraceae, % 11,47'si Fabaceae, % 7,02'si Rosaceae familyalarıdır. Çalışma alanda belirlenen taksonlardan 301 bitki ile fitocoğrafik bölgesi bilinmeyen veya kozmopolitler, 55 bitki ile Avrupa- Sibirya Elementi, 50 bitki ile Akdeniz elementi, 14 bitki ile Doğu Akdeniz Elementi, 3 bitki ile Karadeniz Elementi, 2 bitki ile İran- Turan Elementi, 1 bitki ile Sarmasya Elementi ve 1 bitki ile Akdeniz ve İran- Turan Elementi gelmektedir. Endemik bitki tür sayısı 4'tür.
Özet (Çeviri)
This study has been done to determine the flora of Trakya University Balkan Campus. Plant specimens were collected during the field researches carried out between 2013 and 2014.In the research area, totally, 77 families and 427 taxa which belong to 245 varieties have been identified. The families that include the highest number of taxa are orderly; 15,92% Asteraceae, 11,47% Fabaceae, 7,02% Rosaceae. The distribution of taxa that recorded in our research area according to their phytogeographical regions are 301 plants with cosmopolitans or being unkonown of fitogeographic region, Euro-Siberian element with 55 plants, Mediterranean element with 50 plants, East Mediterranean element with 14 plants, Black Sea element with 3 plants, Irano-Turanian element with 2 plants, Black Sea element with 3 plants, Sarmasya element with 1 plant and Mediterranean-Irano-Turanian element with 1 plant. The number of endemic plants species is 4.