Balkan ülkeleri üniversite öğrencilerinin çatışma ve şiddete ilişkin farkındalık düzeyleri ile çatışma çözme stilleri
Awareness level concerning conflict and violence and their conflict resolution styles of university students in Balkan countries
- Tez No: 264368
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURTEN SARGIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırmada Balkan ülkeleri üniversite öğrencilerinin çatışma ve şiddete ilişkin farkındalık düzeyleri ve çatışma çözme stilleri ortaya konmaya çalışılmışdır. Araştırma nicel ve nitel araştırma yöntemleri ile gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırmada survey ve nitel araştırma da durum çalışması yöntemleri kullanılmıştır. Çatışma ve Şiddete İlişkin Farkındalık Ölçeği (ÇŞFÖ) ve Çatışma Çözme Stilleri Formu (ÇSF) 122'si erkek ve 322'si kız olmak üzere Balkan Ülkelerinde üniversiteye devam eden 444 öğrenciye uygulanmıştır. Nitel araştırma deseninde Çatışma ve Şiddete İlişkin Yapılandırılmış Görüşme Formuda 34'ü erkek ve 47'si kız toplam 81 kişiye uygulanmıştır.Bu amaçla, Çatışma ve Şiddete ilişkin Farkındalık Ölçeği ile katılımcıların çatışma ve şiddete ilişkin farkındalık düzeyleri ve Çatışma Stilleri Formu ile de çatışma çözme stilleri belirlenmeye çalışılmıştır. Katılımcıların cinsiyet, ülke, alan değişkenleri ve bu iki araç arasındaki ilişki Varyans Analizi, Tukey HSD testi, t-testi, Pearson Momentler Çarpım Korelâsyon Katsayısı teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Çatışma ve şiddete ilişkin yapılandırılmış görüşme formuyla da katılımcıların çatışma ve şiddete ilişkin görüşleri ortaya konmaya çalışılmıştır.Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, Arnavut katılımcıların çatışma ve şiddete ilişkin farkındalık düzeyleri Türk, Bulgar, Roman, Yunan ve Makedon katılımcılara göre anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Cinsiyet ve katılımcıların çatışma ve şiddete ilişkin farkındalık düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Öğrenim gördükleri alanlara göre katılımcıların farkındalık düzeylerinde anlamlı bir fark bulunmuştur. Eğitim ve sosyal alanlarındada öğrenim gören katılımcıların çatışma ve şiddete ilişkin farkındalık düzeyleri fen-matematik ve dil alanlarında öğrenim gören öğrencilere göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Çatışma ve Şiddete ilişkin Farkındalık Ölçeği ve Çatışma Stilleri Formu arasındaki ilişki incelendiğinde, katılımcıların kullandıkları bazı stiller ve çatışma ve şiddete ilişkin farkındalık düzeyleri arasında anlamlı düzeyde bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, university students? awareness levels concerning conflict and violence and their conflict styles in Balkan Countries were found out. The study was conducted by a case study technique which is a qualitative and a survey technique which is quantitative method. Awareness Scale Concerning Conflict and Violence and Conflict Resolution Style Forms were applied to 444 students, 122 male and 322 female, that study at Balkan Universities. An Open Ended Survey Form as a part of qualitative method Concerning Conflict and Violence were applied to 81 students, 34 males and 47 females.For this reason, the relationship between Awareness Scale and Conflict Style Form and students? genders, countries and the field the students study and the relationship between these two forms were analyzed by means of Variance Analyze, t-test, Pearson Moments Correlation Coefficient and Tukey HSD test techniques. Students? views about conflict and violence were collected via open ended survey form concerning conflict and violence.As results of the study, it was discovered that the participants from Albany had significantly lower level of awareness than the participants from Turkey, Bulgaria, Romania, Greece and Macedonia. There was no significant relationship between students? genders and their level of awareness concerning conflict and violence. Considering the students? fields in Balkan Universities, a significant difference was found and it was discovered that students in education and social fields had higher level of awareness concerning conflict and violence than students in science and math fields. Analyzing the relationship between awareness scale and conflict style form, a significant relationship was found between some styles and the awareness level.