Değerlendirilmiş cisimlerin genişlemeleri
Extensions of valuated fields
- Tez No: 406409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ÖKE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
II. Bölümde konuyla ilgili ön bilgiler verilmiştir. III. Bölümde tame genişlemeleri ve değerlendirilmiş cisimler üzerinde tanımlanmış olan sabitlere ait bazı teoremlere yer verilmiştir. Ardından seçkin ikililer ve seçkin zincirlerin sağladığı özellikler ve zincirdeki elemanları içeren cebirsel genişlemeler irdelenmiştir. Daha sonra değerlendirilmiş bir cismin tame genişlemeleri ve sabitleri ile ilgili elde edilen sonuçlara yer verilmiştir. IV. Bölümde ise rezidül transandant genişlemeler, lifting polinomları ile ilgili tanımlar ve teoremler verilmiştir. Lifting polinomlarının köklerinin ve köklerin sabitlerinin özellikleri çalışılmıştır. Bu kavramların rezidül transandant genişlemeler ile ilişkisi incelenmiştir. Seçkin zincirler yardımıyla değer gruplarının ve rezidü cisimlerinin yazılışı ve lifting polinomlarının sağladığı bazı özellikler elde edilmiştir. Daha sonra bir K cisminin rankı 2 olan bir v değerlendirmesinin K(x) rasyonel fonksiyon cismine genişlemeleri ele alınmıştır. Bu genişlemeler için yeni teoremler elde edilmiştir. Ardından, elde edilen teoremler v değerlendirmesinin rankının n olması durumu için genelleştirilmiştir. Önceki bölümlerde elde edilen tüm sonuçlara V. Bölümde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Chapter II pertinent background material and definitions are given. In Chapter III some theorems about tame extensions and constants that are defined on valued fields are considered. Then properties of distinguished pairs and distinguished chains and also their algebraic extensions are studied. The results obtained about constants and tame extensions of valuated fields are given In Chapter IV the definitions and theorems about residual trascendental extensions and lifting polynomials are given. The properties of the roots of lifting polynomials and constants of these roots are studied. Their relations with residual transcendental extensions are investigated. Value groups and residue fields are described and some properties of lifting polynomials obtained via distinguished chains. The extensions of a valuation v to tame extensions of K and to rational function field K(x) are considered where v is a valuation of a field K with rankv=2. New theorems are obtained for these extensions. Then these theorems are generalized to the case rankv=n. All results obtained in previous sections are given in Chapter V