Development of droplet based microfluidic system for agglutination assays
Aglütinasyon tahlili için damlacık tabanlı mikroakışkan sistemi geliştirilmesi
  1. Tez No: 406413
  2. Yazar: MERVE MARÇALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLAR ELBÜKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Aglütinasyon reaksiyonları enfeksiyonel hastalıkları tespit etmek ya da kan tipini belirlemek için uygulanmaktadır. Aglütinasyon reaksiyonlarını gözlemlemek için birkaç yöntem geliştirilmiştir. Klinik uyguluma açısından mikroakışkan metodlar daha maliyetli olsa da, mikroakışkan sistemler daha güvenilir ve kontrollü bir ortam sağlamaktadırlar. Damlacık tabanlı mikroakışkan sistemlerde ayrı hacimlerdeki sıvıların manipule edilebilirliği sayesinde tek bir seferde farklı aglütinasyon reaksiyonlaı gerçekleştirilebilir. Ayrıca aglütinasyon reaksiyonları için önemli bir parametre olan karıştırma işlemi damlacık tabanlı mikroakışkan sistemlerde daha etkin bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Aglütinasyon reaksiyon kavramının ispatı açısından kan tipi belirleme metodu kullanılmıştır ve etiketlemesiz empedans ölçüm metodu ile reaksiyon görüntülenmiştir. Empedans ölçümleri mikrokanalın altına yerleştirilen mikroelektrotlar yardımı ile yapılmıştır. Reaksiyonun görünülenmesinin yanında, deneysel verilerden yararlanılarak analitik model yöntemi uygulanmıştır. Bu model farklı mikrodamlacık tabanlı immüno-teşhis tahlileri için ölçüm sisteminin dizaynında ve hassasiyetinin test edilmesinde rehber olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Agglutination reactions have been carried out for several applications such as assessment of bacterial infection, blood typing or detecting non-infectious diseases. To observe agglutination reactions, several approaches have been developed. Although microfluidic methods are more costly compared to the common methods in clinical practice, microfluidic systems provide a reliable and more controlled environment. Due to the ability of droplet based systems to manipulate minute volumes of fluids, microfluidic systems allow screening of several agglutination reactions at a single run. In comparison to standard microfluidic devices, droplet based microfluidic systems provide effcient mixing which is a crucial parameter for agglutination reactions. This study reports detection of agglutination reactions of whole blood in microdroplets using impedimetric measurement method. As a proof of concept demonstration of agglutination reaction, blood typing method was implemented in microdroplets. Using label free impedimetric measurement approach, agglutination reaction in microdroplets was monitored. Impedance monitoring was achieved using microelectrodes in the microchannel to measure the impedance signal generated by droplets in the continuous phase. Besides monitoring the reaction, an empirical approach was applied to nd the lumped element model of the system. This model can be used as a guidance to design a detection system and to test the sensitivity of the detection system that is used for other type of immuno-diagnostic assays in microdroplets.