Design and synthesis of monosaccharide functionalized conjugated polymers, polyrotaxanes and oligomers for biological applications
Biyolojik uygulamalara yönelik monosakkarit fonksiyonlu konjuge polimer, polirotaksan ve oligomerlerin tasarım ve sentezi
  1. Tez No: 406414
  2. Yazar: ESRA DENİZ SONER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DÖNÜŞ TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada reseptör aracılığıyla endositoz yoluyla aktif-hedeflenmiş hücre teranöstiği uygulamalarına olanaklı floresan, suda çözünebilen, çoklu- glikokonjugelerin tasarım, sentez ve karakterizasyonu sunulmaktadır. Gluko-fonksiyonel tiyofen monomerleri, Suzuki eşlenme polimerizasyonu öncesinde fonksiyonelleştirilmiş glikopolitiyofen ve glikopolitiyofen rotaksanları yapımında kullanılmıştır. Önceden fonksiyonelleştirilmiş glikopolitiyofen rotaksanının sentez yöntemi, boronik ester ve suda-çözünen bir makroçember olan kükürbituril-7 arasında, glikotiyofen monomeriyle suda Suzuki eşlenmesi yerinde kompleksleşme sağlamak amacıyla tasarlandı. Azit grubu taşıyan kırmızı ışıyan oligomerler, sonradan fonksiyonelleştirme sentezi ile glikokonjuge oligomer yapımında kullanıldı. Bu fonksiyonelleştirmeler azit grupları ve alkin-fonksiyonel monosakkaritler (mannoz veya glikoz) arasında 1,3-dipolar sikloekleme (çıtçıt reaksiyonu) ile yürütüldü. Glikotiyofenlerin yapısal ve fotofiziksel özellikleri ¹H-NMR, UV-vis ve Floresans Spektroskopisi kullanılarak incelendi. Sentez adımlarında kullanılan monomerler ¹H-NMR, IR, ve ¹³C-NMR kullanılarak incelendi. Kırmızı oligomerlerin yapısal, fotofiziksel ve morfolojik özellikleri ¹H-NMR, HRMS-TOF, DLS ve SEM kullanılarak incelendi.
Özet (Çeviri)
In this work, the design, synthesis and characterization of fluorescent, water-soluble, multivalent glycoconjugates for their potential applications in active-targetted cellular theranostics through receptor-mediated endocytosis are presented. Gluco-functionalized thiophene monomers are utilized for the pre-functionalized Suzuki coupling polymerization of glycopolythiophenes and glycopolythiophenerotaxanes. The pre-functionalized glycopolythiophenerotaxane synthesis route was designed to provide in situ complexation between boronic ester thiophene monomer and water-soluble macrocycle cucurbit[7]uril, for the Suzuki coupling with the glycothiophene monomer in water. Red emitting oligomers carrying azide groups were utilized for the synthesis of post-functionalized glycoconjugate oligomers. These functionalizations were carried through 1,3-dipolar cycloaddition (click reaction) between azide groups and alkyne-functionalized monosaccharides (mannose or glucose). Structural and photophysical properties of glycopolythiophenes were investigated through ¹H-NMR, UV-VIS, and Fluorescence Spectroscopy. Monomers in synthetic steps were analysed through ¹H-NMR, IR, and ¹³C-NMR. Structural, photophysical and morphological properties of red oligomers were investigated through ¹H-NMR, HRMS-TOF, DLS, SEM.