Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi (YART) Planlarında Farklı Dozimetri Sistemleri Kullanılarak Hastaya Özel Kalite Kontrollerinin Karşılaştırılması
Comparison of The Patient Spesific Quality Assurance Methods Done by Using Different Dosimetric Systems for Intensity Modulated Radioterapy (IMRT) Treatment Plans
- Tez No: 406419
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE HİÇSÖNMEZ, DOÇ. DR. NİYAZİ MERİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi (YART) üç boyutlu konformal radyoterapi tekniklerinin geliştirilmiş bir yöntemidir. Bu teknikte ışınlanan alan birçok alt alana bölünebilir ve her bir alt alanın radyasyon yoğunluğu değiştirilebilir. Yüksek doz değişim bölgelerine ve kompleks alanlara sahip olduğu için YART planlarının kalite kontrolü çok önemlidir. Bu çalışmada Eclipse tedavi planlama sistemi (TPS) kullanılarak yapılmış YART planlarının dozimetrik kalite kontrollerinin farklı dozimetrik sistemler kullanılarak yapılması ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Farklı yerleşimli tümörlere sahip 30 hastanın YART planlarının kalite kontrolleri Matrixx ve EPID dozimetre sistemleri kullanılarak yapılmıştır. Bu çalışmada kullanılan dozimetrik sistemler iki boyutludur ve bu sistemlerle yapılan kalite kontrollerde gama analiz yöntemi kullanılmıştır. Çalışmamızda iki dozimetrik sistemle yapılan ölçümler sonucunda elde edilen ortalama gama geçme yüzdeleri arasındaki fark istatistiksel olarak incelemiş ve iki dozimetrik sistem için anlamlı bir fark bulunmuştur (p=0,001). Prostat kanserli 10 hasta için uygulanan gama analizi sonucu elde edilen ortalama gama geçme yüzdeleri incelendiğinde fark istatistiksel olarak anlamsız iken (p=0,910), 10 mide kanserli hasta ve 10 rektum kanserli hasta için değerlerin istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür (sırasıyla p=0,000 ve p=0,007). Yapılacak olan her kalite kontrol işleminden önce kalibre edilmesi gereken bir sistem olduğu için Matrixx kurulum ve süre açısından pratik değildir. EPID cihaza mekanik bir kolla bağlı olan, başka kablo ya da elektrometre sistemine gerek duymayan bir sistemdir. Amorfslikon dedektörlere sahip olduğundan bir kere kalibre etmek ve aylık olarak kontrol etmek yeterlidir. Zaman tasarrufu açısından başarılı olan bu sistemin özellikle hasta yoğunluğu fazla olan kliniklerde kullanılmasının faydalı olacağı kanısına varılmıştır. YART tedavi planlamalarının dozimetrik doğrulamasında, Matrixx ve EPID gama geçme yüzdeleri bakımından başarılı olup uygulanabilir olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Intensity modulated radiation theraphy (IMRT) is a technique of the 3D conformal radiation therapy. In this method, irradiated fields can be seperated in to many subfields and each subfields' radiation doses can be adjusted. IMRT plans have complex segments and lots of high gradient dose regions. Therefore, quality assurance of IMRT plans are very important. The aim of this study is performing qualtiy assurance (QA) tests of IMRT plans by using different dosimetric systems and comparisons of results. Thirty patients IMRT plans' QA were tested with using Matrixx and Electronic Portal Imaging Device (EPID). Detector systems use in this study are two dimensional and gama analysis method was used for dosimetric comparison. In our study, the difference between the mean values of gamma pass rates determined before were statistically examined and there was significant difference between two dosimetric systems (p=0,001). There wasn't significant difference between two systems in terms of mean values of gamma pass rates that were determined as a result of the gamma analysis performed for 10 patients with prostate cancer (p=0,910). However, there were significant differences between two systems in terms of mean values of gamma pass rates that were determined as a result of gamma analysis performed for 10 patients with stomach cancer (p=0,000) and 10 patients with rectum cancer (p=0,007). Before every QA, matrixx must be calibrated. This system is not practical because of the installation and time. EPID is the detector array device which attached the LINAC with mechanical arm. This device don't need any extra system or cables. EPID has Amorphouslicon detectors. Therfore, one time callibration and monthly control is enough. In terms of reproducibilty and reliability EPID is well done and its time saving system for clinics which have high workload. It was shown that both Matrixx and EPID dosimetric systems were successful in gamma analysis and applicable for the dosimetric verification of the IMRT treatment plans