Giresun ilinde farklı bölgelerden toplanan tavuk yumurtalarındaki bazı ağır metaller ve selenyum düzeyleri
The determination of some heavy metal and selenium concentration in eggs collected from different region of Gi̇resun
  1. Tez No: 406436
  2. Yazar: LOKMAN SIBIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giresun ve çevresinden toplanan tavuk yumurtalarında ağır metal miktarlarını belirlemek amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmaya Şubat 2013 tarihinde başlanılmıştır. Çalışma 12 ay boyunca yürütülmüş olup, tespit edilen 6 bölgeden yumurta örnekleri mevsimsel olarak toplanmıştır. Markette satılan yumurtalardan da numune alınmıştır. Yumurta örneklerinin sarısı ve beyazı ayrılarak mevsimsel olarak çalışılmıştır. Toplanan yumurta örneklerinin hem sarısında hem de beyazında Cu, Cr, Pb, Zn, Co, Mn, Fe, Ni, As ve Se olmak üzere on elementin analizi yapılmıştır. Mevcut çalışmada, istasyon ve mevsim farkı gözetmeksizin yumurta sarısındaki ortalama ağır metal konsantrasyonları; Cr:0.969, Mn:0.960, Fe:48.775, Co:0.007, Ni:0.284, Cu:1.715, Zn:23.831, As:0.785, Pb:0.527 ve Se:1.362 mg/kg olarak tespit edilmiştir. Beyazında da ise, istasyon ve mevsim farkı gözetmeksizin ortalama ağır metal konsantrasyonları; Cr:2.841, Mn:1.252, Fe:43.834, Co:0.000, Ni:1.294, Cu:4.236; Zn:22.403; As:3.781; Pb:2.919 ve Se:1.786 mg/kg olarak tespit edilmiştir. Yapılan çalışmada istasyonlar açısından istatistik olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was initiated in Feburary 2013 to determine the amount of heavy metal in eggs collected from arround of Giresun. Study has been carried out for 12 months and designated as seasonal samples were collected from six stations. Also sample was taken from eggs sold in supermarket. Study was designated as seasonal and samples were seperated egg yolks and whites (albumen). Analysis of ten elements including Cu, Cr, Pb, Zn, Co, Mn, Fe, Ni, As and Se was determined in all samples. In this study regardless of differences between stations and seasons, heavy metal levels of egg yolks was determined Cr:0.969, Mn:0.960, Fe:48.775, Co:0.007, Ni:0.284, Cu:1.715, Zn:23.831, As:0.785, Pb:0.527, Se:1.362. Also regardless of differences between stations and seasons, heavy metal levels of albumen (egg white) was determined Cr:2.841, Mn:1.252, Fe:43.834, Co:0.000, Ni:1.294, Cu:4.236, Zn:22.403, As:3.781, Pb:2.919, Se:1.786.