Tunceli ili içme ve kullanma sularında ağır metal kirliliğinin incelenmesi
Investi̇gati̇on of heavymetal polluti̇on i̇n potable water of Tunceli̇
  1. Tez No: 406441
  2. Yazar: SEZAİ ERGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSEL DEMİR, YRD. DOÇ. DR. TURGAY DERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tunceli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Tunceli genelinde içme ve kullanma sularının ağır metal miktarlarının belirlenmesi ile ilgili çalışmalar yapılmasına rağmen bunlar eksik ve dağınık olup, Tunceli coğrafyasındaki suların özelliklerinin karşılaştırılması ile ilgili şimdiye kadar ayrıntılı olarak herhangi bir bilimsel çalışma yapılmamıştır. Bu çalışma neticesinde bakılan içme ve kullanma sularının ağır metal kirlilik parametreleri ilin su kalitesi hakkında bilgi vereceği gibi, insan sağlığı açısından su ile bağlantılı hastalıkların değerlendirilmesinde ve halk sağlığının korunmasında faydalar sağlayacaktır. Bu çalışmada 1 Ocak 2011-31 Aralık 2012 tarihleri arasında, Tunceli ili merkez ve ilçelerde insani tüketim amaçlı olarak kullanılan sulardan 100 farklı noktadan tekniğine uygun örnekler alınıp gerekli ön işlemler uygulandıktan sonra As, CN-, Sb, Cr, Se, Ni, Hg, Pb, Cu ve Cd gibi ağır metallerinin analizleri yapılmıştır. Sularda Sb, As, Cd, Cr, Cu, Pb, Hg, Ni ve Se ölçümü ICP-MS ile EPA 6020 A metoduna göre yapılmıştır. CN- EPA OIA-1677 metodu ile spektrofotometrik yöntemle çalışılmıştır. Su analizleri akredite olmuş laboratuarda çalışılmıştır ve istatistiksel değerlendirmeler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar ülkemiz standardı olan İTASHY, ABD, Avrupa Birliği sınır değeri ve WHO kılavuz değeri ile karşılaştırılmış buna göre toplanan 100 adet su numunesinden 8 (% 8) tanesinde bir parametrenin ağır metal yönünden olması gereken standartların üzerinde olduğu saptanmıştır. Bu 8 nokta için kirlilik tespit edildikten hemen sonra kaynaklardan teyit numuneleri alınmış, bakır seviyesi normal fakat arsenik miktarı yüksek çıkmıştır. Valilik kanalı ile il özel idaresi ve belediye ile birlikte çalışılarak yeni kaynaklar bulunup tüketime sunulmuştur. Arsenik tespit edilen eski kaynaklar kullanımdan kaldırılmıştır
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although there are some limited studies on the determination of the amount of heavy metals in drinking and potable water throughout Tunceli, they were mostly insufficient and scattered. There has been no complete scientific study concerning the comparison of the characteristics of the water in details in the Tunceli region so far. Drinking and potable water heavy metal pollution parameters examined as the results of this study will provide information about the city's water quality and give benefits in the evaluation of diseases associated with water and in the protection of public health. In this study, water samples were taken with appropriate techniques from the water used for the purpose of human consumption from 100 different points in Tunceli province and districts between 1 January 2011 and 31 December 2012. After applying the required pre-treatment, heavy metal analyzes were conducted for As, CN-, Sb, Cr, Se, Ni, Hg, Pb, Cu and Cd Measurements of Sb, As, Cd, Cr, Cu, Pb, Hg, Ni and Se in water was performed according to EPA method 6020 with ICP-MS measurements. CN- was studied by spectrophotometric assaywith the EPA OIE-1677 method. Water analyses wereconducted in the accredited laboratories and the statistical evaluations were performed. The results obtained in this study have been compared with thenational ITASHY standards, the US, the European Union prescribed limit values and the WHO guideline values. From 100 samples, in 8 samples (8%), a parameter in terms of heavy metal content was above the compared national and international standard parameters. For this 8 point, after detection of pollution, confirmation samples from the source were taken, copper level is found belowstardard levels, but the amount of arsenic was higher. In collaboration with Provincial Administrations through the Governorship and Municipality, new water resources were found and supplied for consumption. Old sources in which arsenic was detected were closed.