İsale hatları üzerine mikro hes kurularak enerji üretimi: Bolu ili örneği
Energy production with micro hep on water supply pipeline: Bolu city case
- Tez No: 765106
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Energy, Environmental Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
İnsanlık tarihi boyunca; siyasi, kültürel, askeri ve ekonomik alanlarda yaşanan gelişmeler insanlığı şekillendirmiştir. Günümüzde enerji alanındaki gelişmelerle bu süreç devam etmektedir. Yeşil enerjinin ve sürdürülebilir bir üretimin önem kazandığı günümüzde şüphesiz bu alanda yapılan, yapılmakta olan ve yapılacak olan çalışmaların tamamı dünyayı yeniden şekillendirecektir. Dijitalleşen dünyanın enerjiye bağımlılığı her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle; enerjinin aynı zamanda yaşam alanımız olan Dünyaya zarar vermeden, en verimli ve temiz şekilde üretimi insanlığın üstesinden gelmek için çaba sarf ettiği en önemli konulardan birisidir. Bu amaçla; bir noktadan bir başka noktaya su taşımak için kullanılan su isale hatlarında aynı zamanda enerji üretmek için de girişimler ve araştırmalar bulunmaktadır. Bu girişimlerden biri olarak; planlama çalışmaları devam eden Karadere Su Tüneli ile Bolu İçme Suyu Arıtma Tesisi arasında tesis edilecek olan su isale hattında enerji üretebilme olanakları bu tez kapsamında incelenmiştir. Bu amaçla gerekli veriler toplanmış, enerji üretimi için tribün tasarlanmış ve yapılan tasarımın ekonomik analiz yapılmıştır. Yapılan analizler neticesinde isale hattı üzerine 470 bin dolarlık ilk yatırım maliyeti ile inşa edilecek bir enerji tribünü aracılığıyla 366 ailenin yıllık elektrik ihtiyacının karşılanabileceği, yılda yaklaşık 740 ton karbon emisyonlarının engellenebileceği hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout human history, developments in political, cultural, military and economic fields have shaped humanity. Today, this process continues with the developments in the field of energy. In today's world, where green energy and sustainable production gain importance, all the work done, being done and to be done in this field will reshape the world. The dependence of the digitalized world on energy is increasing day by day. The production of energy in the most efficient and cleanest way without harming the Earth, our living space, is one of the most important issues that humanity strives to overcome. For this purpose; There are also initiatives and researches to generate energy in water supply pipelines used to carry water from one point to another. As one of these initiatives, the possibilities of generating energy in the water supply pipeline to be established between the Karadere Water Tunnel and Bolu Drinking Water Treatment Plant are examined within the scope of this thesis. For this purpose, necessary data were collected, a tribune was designed for energy production and an economic analysis of the design was conducted. As a result of the analyses performed, it was estimated that the annual electricity needs of 366 families can be met, and approximately 740 tons of carbon emissions per year can be prevented through an energy tribune to be built on the transfer line with an initial investment cost of 470 thousand dollars.