The Role of communication in compensation system: A case study in Turkish industry
- Tez No: 15765
- Danışmanlar: DR. UĞUR TANDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
TEŞVİK SİSTEMLERİMDE İLETİŞİMİM ROLÜ : TÜRKİYE ENDÜSTRİSİNDE İNCELEME ÖZET Teşvik çalışanlara, şirketlerine yaptıkları servis karşılığında verilir. Parasal ve parasal olmayan uygulamaları içeren iyi bir teşvik paketi, çalışanları şirkete bağlamalı, ve onları motive etmelidir. Bunun başarılabilmesi için çalışanlar ve“ işveren arasında iyi bir iletişim olmalıdır. Teşviğin parasal kısmında böyle bir problem yoktur. Çünkü X, Y'den büyük olduğu sürece, X maaşın çakışanları Y maaşına göre daha çok motive edeceği açıktır. Diğer yandan X maaşı firmaya Y maaşından pahalıya mal olur. Parasal olmayan kısımda ise bazı problemler vardır, işverenin düşündükleri genellikle çalışanları motive etmekten uzak olabilmektedir. Bu iletişim eksikliğini göstermektedir, ve teşviğin amacı gerçekleşmemektedir. Bu çalışmada iletişim problemi incelenmekte ve prblemi çözmek için çözümler önerilmektedir. Konu ile ilgili hipotezler aşağıdaki gibidir. 1» Çalışanların Öncelikleri ile işverenin öncelikleri farklıdır. 2. Çalışanların teşviklerle ilgili maliyet tahminleri şirkete olan gerçek maliyetlerden farklıdır. Bilgiler? elektronik, tekstil, kimya, ye bilgisayar sektörlerinden toplanmakta, ve ”small sample test, sign test, ve Anova" yöntemleri ile analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
, THE ROLE OF COMMUNICATION IN COMPENSATION SYSTEM A COSE STUDY IN TURKISH INDUSTRY : ABSTRACT Compensation is given to an employee for his/her service to the company. 0 good compensation package, which includes cash and non-cash parts, must retain the individual in the company and must also motivate him. In achieving this goal, a good communication between employee and employer must exist. In cash part of compensation package there is no such problem. Because it is obvious that a salary of X TL motivates the individual more than Y TL does, if X is greater than Y. On the other hand, salary of X costs more than salary of Y to the company. In non-cash part of compensation package some problems exist s What motivates the individual most doesn't necessarily match with the employer's thinking. This states a objective of compensation is not achieved. In this study, this communication problem is examined. Some policy implications are suggested to solve the problem. The issue is stated by two hypothesis : 1. The priorities of the employee given to the non-cash compensation elements differs from the priorities. of the employer. 2. The cost estimations of the employees for the compensations to the company differ from real costs. The data collected from electronics industry, textile industry, chemical industry and computer industry is analyzed by using“small sample test”,“sign test”, and“anova”.