Dolgu duvarların betonarme taşıyıcı sistem performansına etkisinin belirlenmesi
Dolgu duvarlarin betonarme taşiyici sistem performansina etkisinin belirlenmesi
- Tez No: 406553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRAY ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, burulma düzensizliğine sahip betonarme binaların deprem etkisi altındaki yapısal performansına dolgu duvarların etkileri araştırılmıştır. Bu etkinin belirlenmesi amacıyla SAP2000 analiz programı kullanılarak 5 ve 7 katlı dolgu duvarlı betonarme binalar modellenmiş ve Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik (DBYBHY, 2007)'de önerilen doğrusal elastik olmayan hesap yöntemlerinden olan artımsal itme analizi ile itme eğrileri elde edilmiştir. Dolgu duvarların taşıyıcı sisteme eklenmesi aşamasında DBYBHY 2007'de belirtilmiş olan malzeme değerleri kullanılmış ve yapılan çalışmalarda kabul görmüş bir yöntem olan eşdeğer basınç çubukları yöntemi uygulanmıştır. Betonarme binaların taşıyıcı sistem elemanlarında performans değerlendirmesi sonucunda dolgu duvarlara sahip olmayan modellerde daha fazla hasar meydana geldiği görülmüştür. Belirgin hasar bölgesinde bulunan kolonlar analiz modeline dolgu duvarların dahil edilmesiyle minimum hasar bölgesine geçmiştir. İleri hasar bölgesinde bulunan kirişler ise, dolgu duvarlı modellerde belirgin hasar bölgesinde kalmıştır. Sonuç olarak, can güvenliği performans koşullarını sağlamayan betonarme binalar, dolgu duvarların yatay yükler karşısında yapıya sağlamış olduğu katkı dikkate alındığında can güvenliği performans koşullarını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of infill walls on the structural performance of reinforced concrete (RC) buildings with distortional irregularity under earthquake excitation was studied. With the aim to examine this effect, RC buildings with infill walls of 5 and 7 floors were modeled by using SAP2000 analysis program and pushover analyses, which is one of the nonlinear static procedures proposed in the Turkish Seismic Code (TSC, 2007), were conducted. At the phase of adding infill walls to the system, material characteristics given by TSC 2007 were used and the method of equivalent compression strut model, which is a widely accepted method, was used. According to the results, it is observed that more damage occurs in the models without infill walls. The columns located in the significant damage state were shifted into the minimum damage state with the inclusion of infill walls, whereas the beams in the heavy damage state remained in the significant damage state in the models with infill walls. As a consequence, RC buildings that do not satisfy life safety performance level satisfied life safety performance level when the contribution provided by infill walls against lateral loads is taken into account.