Burulma düzensizliğine sahip betonarme çerçeveli taşıyıcı sistemlerin performansına dolgu duvarların etkisinin belirlenmesi
Burulma düzensizliğine sahip betonarme çerçeveli taşiyici sistemlerin performansina dolgu duvarlarin etkisinin belirlenmesi
- Tez No: 406551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRAY ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada, burulma düzensizliğine sahip betonarme çerçeveli sistemlerin deprem etkisi altındaki yapısal performansına dolgu duvarların etkileri araştırılmıştır. Bu etkinin belirlenmesi amacıyla farklı burulma düzensizlikleri ile planda kiriş süreksizlikleri içeren 5 katlı ve 7 katlı olmak üzere dört farklı taşıyıcı sistem dolgu duvarlı ve dolgu duvarsız olarak modellenmiş ve Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik (DBYBHY, 2007)'de önerilen doğrusal elastik hesap yöntemlerinden“Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi (EDYY)”, doğrusal elastik olmayan yöntemlerden“Artımsal Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi (AEDYY)”kullanılarak itme eğrileri elde edilmiştir. Dolgu duvarların taşıyıcı sisteme eklenmesinde eşdeğer basınç çubukları yöntemi uygulanmıştır. Dolgu duvarlı ve dolgu duvarsız olarak modellenmiş binaların performanslarının karşılaştırılması sonucunda, dolgu duvarsız modellerde belirgin hasar bölgesinde bulunan kolonlar analiz modeline dolgu duvarların dahil edilmesiyle minimum hasar bölgesine geçtiği görülmüştür. İleri hasar bölgesinde bulunan kirişler ise, dolgu duvarlı modellerde belirgin hasar bölgesinde kalmıştır. Sonuç olarak, can güvenliği performans koşullarını sağlamayan betonarme binalar, dolgu duvarların yatay yükler karşısında yapıya sağlamış olduğu katkı dikkate alındığında can güvenliği performans koşullarını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of infill walls on the structural performance of reinforced concrete (RC) buildings with torsional irregularities under earthquake excitation has been studied. With the aim to determine this effect, RC buildings of 5 and 7 floors with and without infill walls were modeled by using SAP2000 analysis program and their pushover curves have been obtained by the nonlinear static procedure“Incremental Equivalent Seismic Load Method (AEDYY)”and the linear static procedure“Equivalent Seismic Load Method (EDYY)”which are proposed by the Turkish Seismic Code (TSC, 2007). Infill walls have been modeled by using the method of equivalent compression strut model and material characteristics given in the TSC 2007. According to the results, more damage has been determined to occur in models without infill walls. Columns located in significant damage state have transited to the minimum damage state with the inclusion of infill walls. On the other hand, beams in heavy damage state have remained in significant damage state even in the models with infill walls. As a consequence, RC buildings that do not satisfy life safety performance level have satisfied life safety performance level when the contribution made to the building by infill walls against lateral loads is taken to account.